| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Przedsiębiorca, który zarejestruje znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP, ma wyłączne prawo do jego używania na całym obszarze Polski. Osoba, która oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub dokonuje bezprawnego obrotu takimi towarami naraża się na odpowiedzialność cywilną. Może też zostać skazana nawet na dwa lata więzienia.

Sankcje karne
 
Ochronie zarejestrowanych znaków towarowych służą również przepisy karne. Nawet na dwa lata pozbawienia wolności może zostać skazana osoba, która oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami. Gdy przestępstwo to ma mniejszą wagę, np. przy nieznacznej wartości towaru, sprawca może zostać ukarany karą grzywny. Grzywna taka wymierzana jest według ogólnych zasad kodeksu karnego, czyli może wynieść do 360 stawek dziennych maksymalnie po 2 tys. zł każda stawka. Jeżeli działania sprawcy mają charakter zawodowy, tzn. sprawca uczynił sobie z popełnienia tego przestępstwa stałe źródło dochodu, albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, może trafić do więzienia nawet na pięć lat, jednak na nie mniej niż sześć miesięcy. W takim przypadku sąd ma obowiązek orzeczenia przepadku na rzecz Skarbu Państwa materiałów i narzędzi, jak również środków technicznych, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa. W pozostałych wypadkach orzeczenie przepadku jest dobrowolne i pozostaje w gestii uznania sądu. Jeżeli przedsiębiorca lub inna osoba wprowadzi do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, to może on zostać ukarany karą grzywny. Ma to zagwarantować, że wprowadzane do obrotu towary są oznaczone właściwym wyróżnikiem i nie wprowadzają konsumentów w błąd. Wykroczenie to może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nie umyślnie, co oznacza, że osoba wprowadzająca błędnie oznaczony towar nie musi zdawać sobie sprawy, że zastosowane przez nią oznaczenia jest niewłaściwe. Osoba, która umyślnie zgłasza do zarejestrowania cudzy znak towarowy, a ma świadomość, że korzysta on już z prawa ochronnego, może trafić do więzienia nawet na dwa lata.
Ściganie przestępstw polegających na naruszeniu prawa ochronnego na znak towarowy odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, czyli na wniosek uprawnionego przedsiębiorcy. Brak takiego wniosku uniemożliwia wszczęcie postępowania karnego. Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony, to sprawa będzie prowadzona przez organy ścigania z urzędu.
PRZYKŁAD
ODSZKODOWANIE ZA NARUSZENIE PRAWA
Adam Nowak zarejestrował znak towarowy MANGO, którym oznaczał produkowane przez siebie batony. Jednocześnie, za opłatą 10 tys. zł za rok, udzielił licencji do używania tego znaku Markowi Wiatr, który produkował ciastka. Po dwóch latach dowiedział się, że jego znak używany jest przez inną firmę, która również produkuje słodycze. Wystąpił więc do sądu o odszkodowanie. Sąd przyznał odszkodowanie Adamowi Nowakowi i określił, że jego wysokość ma być równa co najmniej opłacie licencyjnej za legalne posługiwanie się tym znakiem, czyli 20 tys. zł za dwa lata.

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK