| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Jak korzystać ze znaku towarowego, by nie naruszyć prawa

Przedsiębiorca, który zarejestruje znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP, ma wyłączne prawo do jego używania na całym obszarze Polski. Osoba, która oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub dokonuje bezprawnego obrotu takimi towarami naraża się na odpowiedzialność cywilną. Może też zostać skazana nawet na dwa lata więzienia.

Odpowiedzialność cywilnoprawna
 
W każdym przypadku, jeżeli dojdzie do naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy, uprawniony przedsiębiorca może żądać zaniechania naruszenia i usunięcia jego skutków. Może nastąpić to poprzez wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienie szkody na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego. Roszczenie o wydanie bezpodstawnie uzyskanej korzyści majątkowej wymaga wykazania braku tytułu do używania znaku towarowego przez naruszyciela, uzyskania korzyści majątkowej (wzbogacenia) cudzym kosztem i odpowiadającego temu zubożenia po stronie uprawnionego oraz związku pomiędzy zubożeniem uprawnionego a wzbogaceniem naruszyciela.
Podmiotowi uprawnionemu przysługuje również tzw. roszczenie prewencyjne o zaprzestanie działań grożących naruszeniem prawa. W przypadku tego roszczenia do naruszenia prawa ochronnego jeszcze nie doszło, ale osoba trzecia dokonuje działań, które naruszeniem tego prawa zagrażają. Celem tego roszczenia jest zabezpieczenie podmiotu uprawnionego, przed naruszeniem prawa ochronnego oraz ewentualną szkodą, która mogłaby na tym tle powstać. Roszczenie to nie zależy od zaistnienia potencjalnego zagrożenia wyrządzenia szkody ani od tego, czy takie działanie osoby trzeciej ma charakter zawiniony czy niezawiniony. Uprawniony przedsiębiorca, składając pozew do sądu, nie ma obowiązku wykazania winy osoby pozwanej ani szkody powstałej na skutek jej działania, a pozwany nie może uchylić się od zakazu takich działań powołując się na brak swojej winy lub na brak zagrożenia wyrządzeniem szkody. W pozwie trzeba jedynie dokładnie sprecyzować prawo ochronne na znak towarowy i działanie, które ma być zaniechane.
Uprawniony przedsiębiorca może wystąpić ze swoimi roszczeniami przede wszystkim przeciwko osobie, która w obrocie gospodarczym używa znaku identycznego do zarejestrowanego w odniesieniu do identycznych towarów lub w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych, jeżeli takie używanie może spowodować wśród części odbiorców błąd polegający w szczególności na skojarzeniu pomiędzy znakami. Także w odniesieniu do jakichkolwiek towarów - jeżeli takie używanie może przynieść używającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe dla odróżniającego charakteru bądź renomy znaku wcześniejszego. Jeżeli zatem dany przedsiębiorca działa na rynku np. odzieżowym i produkowane przez siebie koszulki oznacza znakiem znanej marki, to przedsiębiorca uprawniony do tego znaku towarowego może wystąpić przeciwko naruszającemu z roszczeniem. Podobnie z roszczeniem może wystąpić uprawniony przedsiębiorca, jeżeli inny podmiot oznacza jakiekolwiek produkowane przez siebie towary (np. perfumy) i może to wprowadzić konsumentów w błąd, że są one wytwarzane, np. przez producenta odzieży posługującego się znanym znakiem towarowym. Z roszczeniami uprawniony przedsiębiorca może wystąpić również w stosunku do osoby, która wprowadza do obrotu towary nie pochodzące od uprawnionego lub osoby przez niego upoważnionej. Każda przeróbka lub obróbka wprowadzonego do obrotu towaru, oznaczonego znakiem stanowić więc będzie naruszenie prawa wyłącznego, przysługującego uprawnionemu. Niedopuszczalne jest również podrabianie znaków. W razie oznaczenia towarów znakiem towarowym podrobionym sąd może jednak uznać za wystarczające usunięcie znaku z towarów. Orzeczenie takie ma jednak wyjątkowy charakter.
Uprawniony może dochodzić swoich strat przed sądem w postępowaniu cywilnym. Rozpatrywaniem tych spraw zajmuje się sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce powstania sporu, czyli np. miejsce prowadzenia działalności przez przedsiębiorców lub miejsce, w którym doszło do naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK