| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych ma przyspieszyć w spółkach akcyjnych czynności dotyczące kapitału zakładowego - wnoszenie wkładów niepieniężnych, nabywanie akcji własnych, finansowanie ich kupowania, obniżanie kapitału zakładowego czy umarzanie akcji. Po zmianach powinny też spaść koszty działalności. Przy czym żadne z tych udogodnień nie spowoduje pogorszenia sytuacji akcjonariuszy i wierzycieli spółek - obiecują twórcy ustawy.

Nowy art. 3121 par. 1 k.s.h. upoważnia np. zarząd do odstąpienia od badania aportów. Tymczasem to gremium zazwyczaj jest powoływane dopiero przy zawiązaniu spółki. Rodzi się więc pytanie czy odstąpienie od badania aportów może nastąpić przy zawiązaniu spółki, czy tylko przy podwyższeniu kapitału zakładowego? Oczywiście z dyrektywy i umiejscowienia art. 3121 k.s.h. wynika, że ułatwienia dotyczą także tworzenia spółki. Niemniej nowelizacja nie wprowadziła koniecznych zmian kilku przepisów, a w szczególności w art. 314 k.s.h., który nadal nie przewiduje wyjątków od zasady, że w aktach notarialnych o zawiązaniu spółki każdy z przyszłych akcjonariuszy powinien stwierdzić, że zapoznał się ze sprawozdaniem założycieli oraz z opinią biegłego rewidenta, o której mowa w art. 312 k.s.h. (mówiącą o prawdziwości i rzetelności sprawozdania założycieli i ustalającą wartość godziwą aportów). Wydaje się więc, że konieczna będzie nowelizacja art. 3121, polegająca na rozciągnięciu uprawnień zarządu na założycieli oraz dodająca w art. 314 odesłanie do art. 3121.
Sam przepis art. 3121 par. 1 pkt 1 k.s.h., mówiący o możliwości odstąpienia od badania przez biegłego rewidenta wkładów niepieniężnych, których przedmiotem są papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, nakazuje ustalać wartość aktywów na rynku regulowanym po ich średniej cenie ważonej w okresie sześciu miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu. Językowa wykładnia sugeruje więc, że należy czekać na faktyczne wniesienie aportu i dopiero wtedy ustalić średnią ważoną takich aktywów jak akcje za sześć ostatnich miesięcy przed ich wniesieniem do spółki. Tymczasem wkłady niepieniężne nadal wnosi się według dotychczasowych zasad, a więc - po zbadaniu przez biegłego rewidenta. Problem polega na tym, że ustawa implementuje verbatim niefortunne określenie terminu, które znalazło się w dyrektywie. A przecież ustawodawcy państw członkowskich UE dysponują luzem interpretacyjnym przy wdrażaniu dyrektywy, o ile jest to konieczne dla osiągnięcia jej celów. Piszący zmiany do kodeksu spółek handlowych powinni wobec tego przewidzieć, że średnia ważona mogłaby obejmować okres nie krótszy niż np. trzy miesiące, zaczynający się nie wcześniej niż sześć miesięcy przed wniesieniem takich aportów. Tym bardziej że inne sformułowania art. 3121 k.s.h. odbiegają od urzędowej wersji dyrektywy bez przekonującego uzasadnienia. I tak np. art. 10a ust. 1 dyrektywy nakazuje zbadać aktywa oferowane na rynku regulowanym w razie, gdy na ich cenę wpłynęły wyjątkowe okoliczności, które znacząco zmieniłyby [ich] wartość w dacie faktycznego wniesienia. Przepis art. 312 par. 2 pkt 1 k.s.h. nie używa jednak trybu warunkowego, lecz dokonanego. To zaś zobowiązuje zarząd do poddania aportów badaniu rewidenta, dopiero gdy nadzwyczajne okoliczności wpłynęły na cenę wkładów w chwili ich wniesienia, chyba że wystąpiły nowe okoliczności, które mogły wpłynąć na wartość godziwą wkładów. Przepis art. 312 par. 2 pkt 1 k.s.h. pomija natomiast postanowienia dyrektywy, które ograniczają obowiązek poddania wymienionych w niej aportów badaniu rewidenta, gdy wyjątkowe (exceptional circumstances) okoliczności znacząco zmieniłyby wartość aktywów w dacie ich faktycznego wniesienia. Termin nadzwyczajne okoliczności sugeruje, że należy tu stosować surowy tekst z art. 3571 kodeksu cywilnego.
Stosowanie pozostałych nowych rozwiązań nie powinno wywoływać większych problemów w praktyce.

prof. dr hab. STANISŁAW SOŁTYSIŃSKI
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK