| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych ma przyspieszyć w spółkach akcyjnych czynności dotyczące kapitału zakładowego - wnoszenie wkładów niepieniężnych, nabywanie akcji własnych, finansowanie ich kupowania, obniżanie kapitału zakładowego czy umarzanie akcji. Po zmianach powinny też spaść koszty działalności. Przy czym żadne z tych udogodnień nie spowoduje pogorszenia sytuacji akcjonariuszy i wierzycieli spółek - obiecują twórcy ustawy.

Wartość godziwa wkładów
 
Wartość godziwa wkładów to taka, która zapewnia pokrycie kapitału zakładowego i pozwala temu kapitałowi pełnić funkcję ochronną wobec wierzycieli. Jej stosowanie pozwala również jednakowo traktować akcjonariuszy (wymaga tego art. 20 k.s.h.). Wprowadzenie pojęcia wartości godziwej do art. 312 k.s.h. jest też niezbędne dla zapewnienia spójności między obowiązkiem badania wkładów niepieniężnych przez biegłego rewidenta a wyjątkami od tej zasady, przewidzianymi w art. 3121 k.s.h. Te ostatnie obejmują przypadki, w których badanie nie jest konieczne ze względu na charakter wkładów (mogą to być np. papiery wartościowe), pozwalający w zasadzie na łatwe, obiektywne i bezsporne ustalenie ich wartości.
 
Odstąpienie od badania aportów
 
Zarząd spółki może odstąpić od badania aportów przez biegłego rewidenta. Konieczne jest do tego podjęcie uchwały.
Możliwość dotyczy trzech typów aktywów (art. 3121 par. 1 k.s.h.). Jest to lista zamknięta. Obejmuje:
• zbywalne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, jeżeli ich wartość jest ustalana według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu,
• inne aktywa, o ile biegły rewident wydał opinię na temat ich wartości godziwej, ustalonej na dzień przypadający nie wcześniej niż sześć miesięcy przed wniesieniem wkładu
• aktywa, których wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, zbadanego przez biegłego rewidenta na zasadach przewidzianych w ustawie o rachunkowości.
Skoro zarząd ma obowiązek ustalić cenę ważoną aportów (np. akcji) za sześć miesięcy poprzedzających ich wniesienie jako wkładu, to wyceny nie można dokonać, zanim aport nie zostanie faktycznie wniesiony do spółki. Skutkiem tego można spodziewać się trudności przy zawiązywaniu spółek, ponieważ art. 314 k.s.h. wymaga, by każdy z przyszłych akcjonariuszy podpisujących akt notarialny stwierdził, że zapoznał się ze sprawozdaniem założycieli i opinią biegłego rewidenta. Tymczasem żaden przepis nie zwalnia założycieli z obowiązku przygotowania sprawozdania określającego m.in. przedmiot aportów oraz liczbę i rodzaj wydawanych w zamian za nie akcji, a wręcz przeciwnie, art. 311 par. 1 pkt 1 k.s.h., również ten nowy, określa, co powinno się znaleźć w sprawozdaniu. Założyciele wyceniają wkłady niepieniężne. Następnie weryfikuje to biegły rewident. Co więcej, do czasu zawiązania spółki, przedspółka nie ma organu zarządzającego. I nawet jeśli założyciele powołali już członków zarządu, to ich kompetencje zaczynają mieć znaczenie dopiero z chwilą powstania spółki w organizacji (art. 323 par. 2 k.s.h.). Twórcy ustawy nie wzięli jednak pod uwagę tego konfliktu między uprawnieniami i obowiązkami założycieli i członków zarządu. Dlatego wada konstrukcyjna nowego przepisu może nawet wykluczać odstąpienie od badania aportów przez biegłego rewidenta w procesie tworzenia spółki.
Poza tym umieszczenie art. 3121 k.s.h. w rozdziale o powstaniu spółki oraz postanowienie art. 431 par. 7 k.s.h., który nakazuje odpowiednio stosować ów przepis do podwyższenia kapitału zakładowego wskazuje, że zapisaną w nim możliwość odstąpienia od badania szczególnego rodzaju aportów należy stosować wprost w czasie tworzenia spółki. W praktyce jednak będzie to zapewne ułatwienie dla podwyższających kapitał zakładowy. A przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie to, że o odstąpieniu od badania aportów decyduje wyłącznie zarząd (art. 3121 par. 1). Jednocześnie - decydując się na odstąpienie od wyceny aportów - zarząd powinien tak planować wniesienie wkładów, by zapewnić przestrzeganie terminów przewidzianych w art. 3121 par. 1 k.s.h. Nowe przepisy nie regulują skutków ich naruszenia, choć z reguły stanowi ono brak usuwalny (art. 317 par. 1 k.s.h.).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK