| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jaka jest odpowiedzialność majątkowa spółki za przestępstwa pracowników

Jaka jest odpowiedzialność majątkowa spółki za przestępstwa pracowników

Jeżeli podmiot gospodarczy uzyskał korzyść majątkową z przestępstwa popełnionego np. przez swojego pracownika lub prezesa, to sąd może zobowiązać go do zwrotu tej korzyści Skarbowi Państwa. W takiej sytuacji przedstawiciel podmiotu gospodarczego może brać udział w toczącym się postępowaniu i np. zadawać pytania przesłuchiwanym osobom oraz składać własne wnioski dowodowe. Przysługuje mu także prawo do zaskarżenia niekorzystnego dla siebie wyroku.

Artykuł 585 par. 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę - podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu i grzywnie. Tej samej karze podlega, kto osobę wymienioną w paragrafie 1 nakłania do działania na szkodę spółki lub udziela jej pomocy do popełnienia tego przestępstwa. Szkodę, o której mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć cywilistycznie. Przesłanką odpowiedzialności karnej jest tu nie tyle samo powstanie szkody co już możliwość jej powstania. Szkoda zazwyczaj ma przede wszystkim charakter majątkowy i może ona polegać na wyrządzeniu rzeczywistych strat w majątku spółki (damnum emergens) lub - częściej - na pozbawieniu jej oczekiwanych korzyści (lucrum cessans). Może mieć także charakter niemajątkowy w postaci np. rozpowszechniania przez członka rady nadzorczej czy zarządu nieprawdziwych informacji dotyczących stanu finansowego spółki.
Przestępstwo, o którym mowa w art. 585 k.s.h., można popełnić tylko umyślnie, tj. sprawca chce je popełnić albo, przewidując możliwość popełnienia, godzi się na to. Osoba, która popełniła działania na szkodę spółki, nie może być przez pięć lat członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatorem, jeżeli została skazana prawomocnym wyrokiem. Karze pozbawienia wolności do lat pięciu i grzywnie podlegają także ci, którzy nakłaniają do działania na szkodę spółki (podżegacze) albo udzielają pomocy w popełnieniu przestępstwa (pomocnicy) członkowi zarządu, rady nadzorczej i likwidatorowi.
Członkowie rady nadzorczej lub zarządu spółki akcyjnej mogą także popełnić czyn określony w art. 296 par. 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tą normą prawną każdy, kto będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każda osoba, z chwilą uzyskania statusu członka rady nadzorczej lub członka zarządu, nabywa uprawnienia i staje się zobowiązana do zajmowania się zarówno sprawami majątkowymi, jak i działalnością gospodarczą spółki w zakresie określonym przepisami ustawy, w szczególności kodeksem spółek handlowych oraz postanowieniami statutu.
Zakres odpowiedzialności karnej członków zarządu spółki akcyjnej jest jednak znacznie szerszy od zakresu odpowiedzialności karnej członków rady nadzorczej. Członek zarządu odpowiada bowiem karnie również m.in. za niezgłoszenie wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki (art. 586 k.s.h.), co jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Także członek zarządu, który dopuszcza do nabycia przez spółkę handlową własnych udziałów lub akcji albo do brania ich w zastaw, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do sześciu miesięcy (art. 588 k.s.h.).
Ocenie prawnokarnej podlega także czyn członka zarządu polegający na wydaniu dokumentów akcji: niedostatecznie opłaconych albo przed zarejestrowaniem spółki, albo też w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego - przed zarejestrowaniem podwyższenia. Czyn taki jest zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

RYSZARD CZERNIAWSKI
doradca w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK