| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jaka jest odpowiedzialność majątkowa spółki za przestępstwa pracowników

Jaka jest odpowiedzialność majątkowa spółki za przestępstwa pracowników

Jeżeli podmiot gospodarczy uzyskał korzyść majątkową z przestępstwa popełnionego np. przez swojego pracownika lub prezesa, to sąd może zobowiązać go do zwrotu tej korzyści Skarbowi Państwa. W takiej sytuacji przedstawiciel podmiotu gospodarczego może brać udział w toczącym się postępowaniu i np. zadawać pytania przesłuchiwanym osobom oraz składać własne wnioski dowodowe. Przysługuje mu także prawo do zaskarżenia niekorzystnego dla siebie wyroku.

Postępowanie przygotowawcze
 
Podmiot zobowiązany do zwrotu uzyskanej z działalności przestępczej korzyści majątkowej nie jest stroną postępowania karnego. Pomimo tego może on uczestniczyć w toczącym się postępowaniu i w jego toku przysługują mu pewne prawa, które umożliwiają mu obronę i przedstawienie swojej argumentacji. Poza prawami na takim podmiocie gospodarczym ciążą także pewne obowiązki, do spełnienia których jest on zobowiązany.
Podmiot odpowiedzialny za zwrot korzyści majątkowej Skarbowi Państwa pojawia się w procesie karnym dopiero w momencie złożenia wniosku przez prokuratora o orzeczenie takiego zwrotu. Z uwagi na fakt, że wniosek taki składany jest dopiero wraz z aktem oskarżenia, to należy przyjąć, że podmiot taki nie występuje w postępowaniu przygotowawczym. Nie oznacza to oczywiście, że organ ścigania prowadzący to postępowanie nie może wykonywać żadnych czynności związanych z obowiązkowym uczestnictwem tego podmiotu. Podmiot taki może być bowiem np. wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka. Oczywiście, jeżeli świadkiem tym ma być spółka czy inny podmiot gospodarczy, to zeznania w jej imieniu będzie składała osoba uprawniona do występowania w jej imieniu. Nie może być to jednak osoba, która występuje w charakterze podejrzanego czy oskarżonego w sprawie, w związku z którą ma być złożony wniosek o zwrot korzyści Skarbowi Państwa. W toku postępowania przygotowawczego prokurator może także wydać postanowienie zezwalające na przeszukanie pomieszczeń przedsiębiorstwa, jeżeli będzie miał podejrzenie, że znajdują się w nich rzeczy, które będą mogły stanowić dowód w toczącym się postępowaniu, czyli np. dokumentacja potwierdzająca nieprawidłowości finansowe, które przyniosły spółce korzyści finansowe, fałszywe faktury itp. W takiej sytuacji spółka będzie miała oczywiście obowiązek udostępnienia swoich pomieszczeń odpowiednim służbom, czyli np. Policji.
Jeżeli spółka lub inny podmiot gospodarczy zobowiązany do zwrotu korzyści Skarbowi Państwa będzie twierdził, że jakiekolwiek zarządzenie lub postanowienie wydane przez prokuratora narusza jego prawa, to może je zaskarżyć. Zażalenie na postanowienie lub zarządzenie wydane przez prokuratora wnosi się co do zasady do sądu właściwego do rozpoznania danej sprawy za pośrednictwem prokuratora, który je wydał. Termin na złożenie zażalenia wynosi siedem dni od daty ogłoszenia lub doręczenia postanowienia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK