| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Inwestycje na terenach objętych ochroną środowiska

Inwestycje na terenach objętych ochroną środowiska

Przedsiębiorcy - planując inwestycje - powinni sprawdzać prócz innych uwarunkowań również to, czy teren, na którym chcą budować, nie jest objęty jedną z form ochrony środowiska. Stosunkowo najbardziej przyjazne działalności gospodarczej są obszary należące do programu Natura 2000. W parkach narodowych i rezerwatach obowiązuje bezwzględny zakaz budów komercyjnych.


Co w raporcie
 

Raport o oddziaływaniu na środowisko powinien zawierać opis analizowanych wariantów przedsięwzięcia wraz z uzasadnieniem wybranego wariantu, a także opis planowanych działań zapobiegających bądź ograniczających negatywne oddziaływanie na teren objęty inwestycją. Ponadto art. 52 prawa ochrony środowiska zawiera wyliczenie elementów, które powinny zaleźć się w raporcie. Raport powinien określać oddziaływanie inwestycji na obszary chronione na etapach realizacji, eksploatacji oraz likwidacji. Jego przygotowanie będzie swoistym fundamentem do wydania decyzji środowiskowej.
 

Określone wymagania
 

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach powinna określać:
- rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia;
- warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich;
- wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym;
- wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii;
- wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko;
- w przypadku stwierdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania (jeżeli z postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, z analizy porealizacyjnej albo z przeglądu ekologicznego wynika, że mimo zastosowania dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem zakładu lub innego obiektu, to dla oczyszczalni ścieków, składowiska odpadów komunalnych, kompostowni, trasy komunikacyjnej, lotniska, linii i stacji elektroenergetycznej oraz instalacji radiokomunikacyjnej, radionawigacyjnej i radiolokacyjnej tworzy się obszar ograniczonego użytkowania - art. 135 ust. 1 p.o.ś.).
 

Inne decyzje
 

Istnieją też decyzje, o które występuje się dopiero wtedy, kiedy wcześniej przedsiębiorca uzyskał decyzję środowiskową (art. 46 ust 4 p.o.ś.). Należą do nich m.in.: decyzja ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenie na budowę, czy w przypadku przedsięwzięcia, które może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 i nie jest bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru - decyzja w sprawie zgody na przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne(na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych).
Oprócz decyzji środowiskowej (o ile będzie konieczne jej uzyskanie) istnieje wiele innych decyzji, które inwestor będzie musiał uzyskać w toku planowania i realizacji przedsięwzięcia na terenie objętym ochroną przyrody. Zakres wymaganych decyzji uwarunkowany jest nie tylko charakterem inwestycji, lecz również formą ochrony, jaką objęty jest teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie. Wszystko zależy więc od tego, czy inwestycja miałaby powstać w parku narodowym, rezerwacie przyrody, parku krajobrazowym czy na obszarze objętym programem Natura 2000.
 
 
 

FILIP GRZESIAK
prawnik w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK