| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Ochrona praw wykonawcy w umowach budowlanych

Ochrona praw wykonawcy w umowach budowlanych

Od tego, jaki typ umowy - o roboty budowlane czy o dzieło - zawrze wykonawca z inwestorem, zależy, czy będzie on sam czy też solidarnie z inwestorem odpowiadał za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Od rodzaju umowy zależy też sposób ustalania wynagrodzenia wykonawcy.

Odpowiedzialność za zapłatę
 
Problem odróżnienia umowy o roboty budowlane od umowy o dzieło w zakresie robót budowlanych ma także znaczenie w przypadku powstania sporu pomiędzy stronami umowy, np. na tle nieuregulowania należności wynikających z umowy. Zgodnie z art. 6471 par. 5 kodeksu cywilnego w przypadku zawarcia umowy o roboty budowlane zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Oznacza to, że jeżeli podwykonawca wykona zlecone mu prace i nie otrzyma za nie wynagrodzenia, to będzie mógł żądać zapłaty nie tylko od podmiotu, który zlecił mu ich wykonanie czyli najczęściej od głównego wykonawcy, ale także od inwestora. Jest to o tyle ważne, że jeżeli okaże się, że np. wykonawca stał się niewypłacalny, to podwykonawca będzie miał jeszcze szansę na uzyskanie wynagrodzenia od inwestora.
Możliwość dochodzenia wynagrodzenia od inwestora nie występuje natomiast, jeżeli wykonawca zawarł z podwykonawcą w zakresie robót budowlanych umowę o dzieło. Zgodnie z art. 627 kodeksu cywilnego umowa o dzieło jest zawierana nie pomiędzy trzema podmiotami, ale pomiędzy dwoma - przyjmującym zamówienie, czyli podwykonawcą, i zamawiającym, czyli głównym wykonawcą. Stroną tej umowy nie jest inwestor i w związku z tym nie jest on zobowiązany do regulowania należności, np. z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia, podwykonawcy. Jeżeli ten ostatni nie otrzyma należnej mu zapłaty, to będzie mógł wystąpić z pozwem jedynie przeciwko wykonawcy głównemu. Jeżeli wykonawca nie będzie wypłacalny, to inwestor może mieć poważne problemy z odzyskaniem pieniędzy.
 
Konieczna zgoda inwestora
 
Często podwykonawcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że nawet jeżeli zawrą z głównym wykonawcą umowę o roboty budowlane, to będą mieli prawo dochodzenia swoich roszczeń na takich samych zasadach, jak w przypadku zawarcia umowy o dzieło, czyli tylko i wyłącznie od wykonawcy głównego, z pominięciem inwestora. Zgodnie bowiem z art. 6471 par. 2 kodeksu cywilnego do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą wymagana jest zgoda inwestora. Podobnie zgody inwestora wymaga także zawarcie umowy podwykonawcy z dalszym podwykonawcą. W takim jednak przypadku wymagana jest dodatkowo zgoda wykonawcy głównego. W praktyce bardzo rzadko wykonawcy główni zgłaszają inwestorom zawarcie umowy z podwykonawcami, a ci ostatni bardzo rzadko pilnują tego, żeby inwestor został poinformowany o fakcie zawarcia umowy podwykonawstwa. Brak takiego poinformowania oznacza jednak, że umowa o roboty budowlane nie została zawarta, co dla podwykonawców skutkuje właśnie tym, że w przypadku nie zapłacenia im wynagrodzenia nie mogą oni dochodzić swoich roszczeń od inwestorów. Podwykonawcy próbują w takich sytuacjach wykazywać, że inwestor faktycznie wiedział, że dane prace budowlane nie były wykonywane przez wykonawcę głównego, ale przez inną firmę, ale nie jest to łatwe i sądy nie zawsze uwzględniają taką argumentację. Z tego też względu podwykonawcy zawsze powinni dokładnie sprawdzić, czy wykonawca główny przedstawił inwestorowi umowę i czy inwestor nie zgłosił swojego sprzeciwu lub zastrzeżeń. Jeżeli inwestorowi zostanie faktycznie przedstawiona umowa o podwykonawstwo, a ten nie ustosunkuje się do niej w terminie 14 dni, to nie wywiera to żadnych negatywnych skutków dla podwykonawcy. Zgodnie z art. 6471 par. 2 kodeksu cywilnego - jeżeli w terminie 14 dni inwestor nie zgłosi na piśmie swoich uwag lub sprzeciwu, to domniemuje się, że wyraził swoją zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą. W takiej sytuacji inwestor będzie ponosił zatem solidarną odpowiedzialność z wykonawcą, a podwykonawca będzie mógł wysuwać przeciwko obu podmiotom swoje roszczenia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK