| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować wniosek o dotacje z funduszy UE

Jak przygotować wniosek o dotacje z funduszy UE

Przed złożeniem wniosku o dotacje unijne należy dokładnie sprawdzić go pod kątem wymogów formalnych i merytorycznych. Te pierwsze zazwyczaj można poprawić na etapie wstępnej weryfikacji. Trudniej jest natomiast dokonać merytorycznych zmian. Tymczasem mogą one nie tylko zmniejszyć szansę przedsiębiorcy na uzyskanie dotacji, ale nawet zdyskwalifikować wniosek.

Mając w pamięci doświadczenia z poprzedniego okresu finansowania, zarówno Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jak i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podjęły działania mające na celu usprawnienie procesu przygotowywania dokumentacji - m.in. poprzez ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do złożenia razem z wnioskiem - lista ta została skrócona do maksymalnie pięciu dokumentów. Powinno to pozwolić na uniknięcie najczęściej do tej pory popełnianego błędu formalnego, polegającego na braku któregoś z licznych załączników. Jednocześnie utrzymane zostały zasady dotyczące konieczności odpowiedniego podpisywania dokumentacji, co oznaczać będzie (w szczególności w przypadku licznej reprezentacji) konieczność bardzo dokładnego sprawdzania liczby podpisów i odpowiedniego miejsca ich złożenia na dokumentacji. O ile jednak uniknięcie błędów formalnych będzie możliwe dzięki dokładnemu wgłębieniu się w instrukcję wypełniania wniosku i ogłoszony przez PARP regulamin konkursu, o tyle uniknięcie błędów mających wpływ na ocenę merytoryczną projektu wymaga już znajomości podstawowych zasad udzielania pomocy publicznej oraz kryteriów oceny projektu opublikowanych przez MRR. Mając na uwadze przedstawione przez MRR kryteria oceny, przypuszczalnie najwięcej błędów może zostać popełnionych w następujących obszarach.
Brak realizacji nowej inwestycji
Jedną z głównych zasad udzielania pomocy regionalnej jest fakt, iż wspierane mogą być wyłącznie nierozpoczęte jeszcze projekty, spełniające definicję nowej inwestycji, tj. polegające na utworzeniu nowego zakładu, rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczej zmianie całościowego procesu produkcyjnego. Warunki te zostały sprecyzowane w kryteriach MRR i przedsiębiorstwa przygotowując wniosek muszą udowodnić, że ich projekt wpisuje się w jedną z tych kategorii - wykluczona jest np. modernizacja parku maszynowego czy prosty wzrost zdolności produkcyjnych.
Brak zagwarantowania odpowiedniej innowacyjności inwestycji oraz nowości produktu/usługi
W ramach Działania 4.4. PO IG wspierane będą wyłącznie projekty, dzięki którym rozpocznie się produkcja nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu/usługi, oraz w ramach których wdrożona będzie innowacyjna technologia stosowana na świecie krócej niż trzy lata lub rozpowszechniona w danej branży na świecie w stopniu mniejszym niż 15 proc. Udowodnienie tych warunków spoczywać będzie na wnioskodawcy - przedsiębiorcy będą musieli wskazać dokumenty, na podstawie których oszacowali wiek czy rozprzestrzenienie technologii. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się uzyskanie opinii o innowacyjności. W tej rundzie PARP zdał się bowiem na naukowców i o ile sporządzona przez odpowiednią jednostkę naukową opinia o innowacyjności będzie potwierdzać informacje zawarte we wniosku, rozważane tu kryteria merytoryczne zostaną uznane za spełnione.
Brak spójności projektu
Trzecim spośród najczęstszych potencjalnych błędów wydaje się brak spójności projektu przedstawionego we wniosku. Należy pamiętać, iż uzyskanie dotacji ma pomóc firmie w realizacji określonych w projekcie celów, a nie realizacji inwestycji w ogóle. Dlatego ważne jest, aby projekt nie stanowił (jak się czasem zdarza) listy zakupów niepowiązanych ze sobą elementów, ale przemyślaną całość z długoterminową strategią firmy. Należy również pamiętać, aby przedstawiane opisy były precyzyjne i spójne między poszczególnymi elementami dokumentacji.
JACEK ZIMOCH
Zespół ds. pomocy publicznej w PricewaterhouseCoopers (Wrocław)
MONIKA WOJSZ

Zespół ds. pomocy publicznej w PricewaterhouseCoopers (Poznań)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK