| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawrzeć umowę z kontrahentem zagranicznym

Jak zawrzeć umowę z kontrahentem zagranicznym

Podczas zawierania umów z kontrahentem zagranicznym musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: lepiej dojść do porozumienia we wszystkich kluczowych kwestiach w trakcie trwania negocjacji, niż później dochodzić swych praw w postępowaniu sądowym. Poza tym w razie jakichkolwiek wątpliwości co do możliwości realizacji umowy przez drugą stronę należy domagać się jej zabezpieczenia.

Informacje o przedsiębiorcy
 
W każdym z tych przypadków, przed zawarciem umowy, należy uprzednio zbadać sposób reprezentacji podmiotu, z którym pragniemy podpisać umowę. Czynność ta ma również zasadnicze znaczenie przy kreowaniu porozumień z kontrahentami zagranicznymi. W większości krajów Unii Europejskiej istnieją rejestry przedsiębiorców, z których można uzyskać podstawowe informacje na temat danej firmy, np. rok założenia, wysokość kapitału zakładowego, dane wspólników, skład organu upoważnionego do reprezentacji spółki, dane o sprawozdaniach finansowych, czasami też informacje o postępowaniach upadłościowych, ugodowych lub windykacyjnych.
Zajmując się problematyką zawierania umów pomiędzy przedsiębiorcami, nie można wykluczyć, że kontrahentem naszym będzie spółka europejska. Instytucja taka ma na celu ułatwienie prowadzenia interesów przez duże jednostki gospodarcze, posiadające spółki zależne w wielu państwach na obszarze UE. Za spółkę europejską umowy zawiera rada administrująca albo zarząd, w zależności od tego, czy działa ona odpowiednio w systemie monistycznym czy też dualistycznym. Zawarcie skutecznej umowy ze spółką europejską uzależnione jest od tego, jaki organ ma prawo ją reprezentować na zewnątrz oraz od tego, w jakim kraju posiada ona swoją siedzibę statutową.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK