| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spadkobiercy dziedziczą udziały w spółkach

Jak spadkobiercy dziedziczą udziały w spółkach

Chociaż z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci wspólnika, spadkodawcy, spadkobiercy nabywają prawa do jego udziałów w spółce, nie stają się oni jednak automatycznie wspólnikami. Spółka musi się z nimi rozliczyć, ale nie ma obowiązku przyjąć ich w poczet wspólników, chyba że spadkodawca zastrzegł to wcześniej w umowie spółki.

Dziedziczenie na podstawie testamentu
 
W testamencie do dziedziczenia spadkodawca może powołać nawet osobę obcą, która nie jest jego krewnym. W tym celu może sporządzić testament zwykły, pisząc go w całości pismem ręcznym, podpisując i opatrując datą. Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego wówczas, gdy nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu albo wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Testament może sporządzić notariusz w formie aktu notarialnego. Oprócz tego istnieją również inne formy testamentu. Spadkodawca może ustnie oświadczyć swoją ostatnią wolę w obecności dwóch świadków wobec wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu, gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Następnie jego oświadczenie spisuje się w protokole z podaniem daty sporządzenia, a protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Podpisują go: spadkodawca, osoba, wobec której zostało złożone oświadczenie, i świadkowie.
Natomiast w razie obawy rychłej śmierci spadkodawcy lub wówczas, gdy zachowanie zwykłej formy testamentu nie jest możliwe, sporządza się testament szczególny.
Spadkodawca może wówczas oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Następnie treść testamentu ustnego zostanie stwierdzona w taki sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia. Podaje przy tym miejsce i datę oświadczenia oraz miejsce i datę sporządzenia pisma. Pismo podpisują spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. Treść takiego testamentu można stwierdzić również w inny sposób: w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy, wszyscy świadkowie ustnego oświadczenia woli składają zgodne zeznania przed sądem. Gdyby przesłuchanie jednego ze świadków nie było możliwe lub napotykało trudne do przezwyciężenia przeszkody, to wówczas sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.
Testament szczególny może też zostać sporządzony na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku albo zastępcą.
Testament szczególny traci moc po upływie sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniałyby niezachowanie formy testamentu zwykłego. Wyjątek od tej zasady ma miejsce wówczas, gdy spadkodawca umrze przed upływem tego terminu.
 
Udziały nie dla każdego spadkobiercy
 
Akcje, udziały oraz przedsiębiorstwo wchodzą w skład masy spadkowej razem z innym majątkiem pozostawionym przez spadkodawcę, np. domem, mieszkaniem, samochodem, działką letniskową, gotówką na koncie w banku itd. Jeżeli spadkodawca nie określi udziałów spadkowych, to spadkobiercy dziedziczą w częściach równych.
Natomiast podczas działu spadku dokonanego przez spadkobierców akcje, udziały i przedsiębiorstwo mogą otrzymać tylko niektórzy z nich, zaś pozostałym przypadną inne przedmioty należące do spadku. Dział spadku może nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami lub na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Sądowy dział spadku może z ważnych powodów zostać ograniczony tylko do części spadku, np. do akcji, udziałów i przedsiębiorstwa wchodzących w skład masy spadkowej. Również umowny dział spadku może objąć cały spadek albo zostać ograniczony do jego części.
Gdyby do spadku należała nieruchomość - na przykład działka i posadowione na niej budynki, w których prowadzona jest firma spadkobiercy, to wówczas umowę o dział trzeba sporządzić w formie aktu notarialnego.
Mogło się zdarzyć, że przed śmiercią spadkodawca będący właścicielem akcji, udziałów i przedsiębiorstwa na przykład podarował je tylko niektórym zstępnym. W takim przypadku już po jego śmierci podczas działu spadku tylko między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem zmarłego spadkobiercy mają obowiązek zaliczyć na schedę spadkową otrzymane od spadkodawcy darowizny. Wyjątek od tej zasady miałby miejsce wówczas, gdyby z okoliczności lub oświadczenia spadkodawcy wynikało, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia jej do schedy spadkowej.
Do zaliczenia darowizny na schedę spadkową spadkodawca może zobowiązać także innych niż zstępni i małżonek spadkobierców ustawowych. Gdyby wartość darowizny przewyższała wartość schedy spadkowej, to spadkobierca nie musi zwracać nadwyżki. Jednakże w takim przypadku zarówno on, jak i darowizna nie zostaną uwzględnieni przy dziale spadku.
Na żądanie dwóch lub więcej spadkobierców sąd może wydzielić im schedy spadkowe w całości lub w części w taki sposób, że przyzna im np. przedsiębiorstwo należące do spadku jako współwłasność w określonych częściach ułamkowych.
 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK