| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spadkobiercy dziedziczą udziały w spółkach

Jak spadkobiercy dziedziczą udziały w spółkach

Chociaż z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci wspólnika, spadkodawcy, spadkobiercy nabywają prawa do jego udziałów w spółce, nie stają się oni jednak automatycznie wspólnikami. Spółka musi się z nimi rozliczyć, ale nie ma obowiązku przyjąć ich w poczet wspólników, chyba że spadkodawca zastrzegł to wcześniej w umowie spółki.

Z chwilą śmierci spadkobiercy następuje otwarcie spadku. Każdy ze spadkobierców nabywa wyrażony ułamkiem udział spadkowy. Nie oznacza to nabycia poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład spadku. W zakresie powstałej współwłasności art. 1035 kodeksu cywilnego odsyła do przepisów dotyczących współwłasności w częściach ułamkowych - art. 195 - 221 k.c., które należy stosować w związku z przepisami dotyczącymi działu spadku, tj. art. 1036 - 1046 k.c. Z charakteru prawnego powstałej współwłasności oraz przepisów normujących zasady dziedziczenia wynika, że nie znajduje tu zastosowania domniemanie równości udziałów oraz uprawnienie do rozporządzania udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Jeśli pomiędzy wszystkimi spadkobiercami co do sposobu i techniki podziału spadku istnieje zgoda, mogą oni zawrzeć umowę o dział spadku. Warunkiem koniecznym jest udział wszystkich spadkobierców wymienionych w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Nie jest konieczne, aby składali oni oświadczenie woli w tym samym czasie. Za spadkobierców należy uznać także spadkobiercę zmarłego współspadkobiercy, jak i osobę, która nabyła udział spadkowy na podstawie art. 1051 k.c.
Forma umowy o dział spadku zależy od przedmiotów, które wchodzą w skład spadku. Kodeks cywilny w art. 1037 par. 2 k.c. stanowi, że gdy do spadku należy nieruchomość, umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Pojęcie nieruchomości należy rozumieć w znaczeniu określonym w art. 46 par. 1 k.c., w tym również prawo użytkowania wieczystego.
Artykuł 1038 par. 2 k.c. stanowi, że umowa zawierana pomiędzy wszystkimi spadkobiercami może dotyczyć również części spadku. Oznacza to, że strony umowy o dział spadku, w skład którego wchodzi nieruchomość, mogą dokonać działu w dwojaki sposób. Po pierwsze, mogą zawrzeć umowę przewidującą dział całego spadku. W tym przypadku całość umowy musi być sporządzona w formie aktu notarialnego bez względu na to, ile postanowień umowy dotyczy nieruchomości. Niedopuszczalne jest zatem tworzenie jednej umowy, gdzie część postanowień jest sporządzona w zwykłej formie pisemnej, a część dotycząca nieruchomości, np. aneks czy dodatek - w formie aktu notarialnego. Drugie rozwiązanie, które może być korzystne dla spadkobierców z różnych względów praktycznych, to zawarcie dwóch umów o dział części spadku, które w sumie przewidują podział całości spadku. W takim przypadku dopuszczalne jest zawarcie umowy w dowolnej formie, a najczęściej w zwykłej formie pisemnej - jeśli dotyczy to działu spadku co do przedmiotów innych niż nieruchomości. Obok tego dopuszczalne jest zawarcie w dowolnym czasie umowy o dział części spadku dotyczącej nieruchomości w formie aktu notarialnego. Przedstawione rozwiązanie wynika stąd, że stosując art. 1038 par. 2 dopuszczalne jest zarówno objęcie działem idealnej części spadku (ułamka we współwłasności), jak i jednego lub kilku przedmiotów wchodzących w skład spadku.
W praktyce dopuszczalna jest sytuacja, gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., w skład którego nie wchodzą nieruchomości, lecz tylko np. pojazdy czy specjalistyczne wyposażenie gabinetu lekarskiego, a pozostałe składniki spadku nie stanowią nieruchomości. W takiej sytuacji do formy umownego działu spadku zastosowanie znajduje art. 751 par. 1 k.c., który dla takiej czynności przewiduje formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi. Wskazana forma jest zachowana, gdy na uprzednio sporządzonym dokumencie notariusz zamieści klauzulę, która stwierdza własnoręczność podpisu osoby, która go złożyła. Przy zastosowaniu tej formy umowy o dział spadku spadkobierca nie ma możliwości późniejszego zaprzeczenia, że skutecznie złożył podpis, a tym samym złożył odpowiednie oświadczenie woli. W przypadku gdy nie zachowano wskazanej formy, umowa jest nieważna.

WOJCIECH BARTNIK
aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK