| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

DZIAŁANIE 5.2 WSPIERANIE INSTYTUCJI OTOCZENIA BIZNESU ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI PROINNOWACYJNE ORAZ ICH SIECI O ZNACZENIU PONADREGIONALNYM
 
Kto może ubiegać się o wsparcie
Instytucje otoczenia biznesu oraz sieci instytucji otoczenia biznesu.
Na jaki cel wsparcie
Na wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu (IOB)/sieci instytucji otoczenia biznesu poprzez promowanie współpracy w ramach sieci, wymiany doświadczeń, wspólnej obsługi klientów oraz rozwój oferty usług o charakterze proinnowacyjnym. W ramach działania udzielane będzie wsparcie m.in. dla przygotowania i rozwoju pakietu usług o charakterze proinnowacyjnym (składającego się z usług doradczych, szkoleniowych, informacyjnych oraz sieciowe/poszukiwania partnera), dla wspólnych przedsięwzięć podejmowanych przez instytucje skupione w sieciach, a także dla jednostki koordynującej działalność sieci (o charakterze sekretariatu sieci).
Jaki jest poziom dofinansowania
Instytucje otoczenia biznesu otrzymają dofinansowanie do 100 proc. wydatków kwalifikowanych.
 
DZIAŁANIE 5.4 ZARZĄDZANIE WŁASNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Kto może ubiegać się o wsparcie
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy (projekt 1 i 2) i instytucje otoczenia biznesu (projekt 3).
Na jaki cel wsparcie
Projekt 1 - wsparcie dla przedsiębiorców na pokrycie kosztów uzyskania ochrony własności przemysłowej dotyczące wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych - szczególnie poza granicami kraju. Projekt zakłada refundację wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej oraz prowadzenie postępowań przed właściwymi organami ochrony własności przemysłowej. Chodzi tu m.in. o opłaty urzędowe, za dokonanie zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego i wzoru przemysłowego; prowadzenie postępowania przed właściwym organem w celu uzyskania ochrony; tłumaczenia; reprezentację zawodowego pełnomocnika przed organem własności przemysłowej.
Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej nie obejmuje znaków towarowych. Nie może być również udzielone, w przypadku gdy przedmiot zgłoszenia powstał w wyniku badań podstawowych.
Projekt 2 - wsparcie dla przedsiębiorców na pokrycie realizacji ochrony własności przemysłowej dotyczących postępowania w zakresie: unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.
Pomoc finansowa na realizację ochrony własności przemysłowej nie dotyczy znaków towarowych oraz przedmiotów własności powstałych w wyniku badań podstawowych.
Projekt 3 - wsparcie na upowszechnianie i popularyzację wiedzy w zakresie metod, możliwości oraz korzyści wynikających z ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwach dla podmiotów działających na rzecz rozwoju gospodarczego lub działających na rzecz innowacyjności.
Jaki jest poziom dofinansowania
Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej może wynosić od 2 tys. do 400 tys. zł - przy czym intensywność tego wsparcia może wynosić do:
- 70 proc. wydatków kwalifikowanych - jeśli przedmiot zgłoszenia powstał w wyniku badań przemysłowych;
- 45 proc. wydatków kwalifikowanych - gdy przedmiot zgłoszenia powstał w wyniku prowadzonych prac rozwojowych.
Pomoc na realizację ochrony własności przemysłowej wynosi od 2 tys. do 400 tys. zł. Poziom wsparcia nie może przekroczyć 45 proc. wydatków kwalifikowanych.
Kwota wsparcia na projekty typu 3 (popularyzację wiedzy) nie może być mniejsza niż 200 tys. zł oraz większa niż 2 mln zł. Intensywność wsparcia może wynosić do 100 proc. wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK