| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

DZIAŁANIE 4.1 WSPARCIE WDROŻEŃ WYNIKÓW PRAC B+R I DZIAŁANIE 1.4 WSPARCIE PROJEKTÓW CELOWYCH
 
Kto może ubiegać się o wsparcie
Przedsiębiorcy - zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, które mają siedzibę na terenie Polski.
Potencjalni beneficjenci otrzymują wsparcie w ramach dwóch działań: 1.4 i 4.1, ale wniosek składają tylko jeden. Obejmuje on dwa etapy: realizację badania i jego wdrożenie. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie drugiego etapu tylko wtedy, gdy pierwszy etap zakończą pomyślnie, czyli gdy powstały prototyp rokuje sukces rynkowy nowego produktu.
Na jaki cel wsparcie
Projekty mogą dotyczyć przedsięwzięć technicznych, technologicznych lub organizacyjnych (badania przemysłowe i prace rozwojowe). Wsparciem zostaną objęte projekty inwestycyjne (zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i pranych) wraz z niezbędną częścią doradczą (ale tylko w przypadku MSP), konieczne do wdrożenia wyników prac B+R zrealizowanych w pierwszym etapie lub w ramach Inicjatywy Technologicznej (program wdrażany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).
Projekty powinny dotyczyć realizacji prac badawczo-rozwojowych, służących zaspokajaniu potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca sam dokonuje wyboru wykonawcy prac B+R. Może je zlecić jednostce naukowej, sieci naukowej albo innemu przedsiębiorcy dysponującemu odpowiednim zapleczem. Może też prowadzić je sam, jeśli dysponuje bazą infrastrukturalną i innymi niezbędnymi zasobami.
Na dotacje nie mogą natomiast liczyć projekty dotyczące działalności gospodarczej związanej z produkcją pierwotną produktów rolnych, z wytwarzaniem i obrotem produktami mającymi imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne, w sektorze górnictwa węgla, w sektorze rybołówstwa i akwakultury, w sektorach budownictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych, w sektorze budownictwa okrętowego.
Jaki jest poziom dofinansowania
Dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców:
- w Działaniu 1.4 - badanie przemysłowe do 70 proc., a badania rozwojowe do 45 proc.,
- w Działaniu 4.1 - inwestycje od 50 proc. do 70 proc. w zależności od lokalizacji projektu (oprócz MSP z sektora transportu), doradztwo - 50 proc.
Dla średnich przedsiębiorców:
- w Działaniu 1.4 - badanie przemysłowe do 60 proc., a prace rozwojowe do 35 proc.,
- w Działaniu 4.1 - inwestycje od 40 proc. do 60 proc. w zależności od lokalizacji projektu (oprócz MSP z sektora transportu), doradztwo - 50 proc.
Dla dużych przedsiębiorców:
- w Działaniu 1.4 - badanie przemysłowe do 50 proc., a prace rozwojowe do 25 proc.,
- w Działaniu 4.1 - inwestycje od 30 proc. do 50 proc. w zależności od lokalizacji projektu (oprócz MSP z sektora transportu), doradztwo - 50 proc.
Maksymalna kwota dofinansowania na pierwszy etap projektu (badania przemysłowe - prace rozwojowe) musi być niższa niż 5 mln euro. Najwyższe wsparcie, jakie można otrzymać za wdrożenie (drugi etap), to 20 mln zł.
Wartość wydatków kwalifikowanych na pierwszy etap projektu dla projektów celowych realizowanych w województwie łódzkim lub mazowieckim wynosi min. 400 tys. zł. Całkowita wartość wydatków kwalifikowanych na pierwszy etap projektu musi być niższa niż 25 mln euro. Całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.
PRZYKŁAD
WYMOGI DOTYCZĄCE PROJEKTU (DZIAŁANIE 1.4 I 4.1)
Przedsiębiorca musi wykazać, że posiada zdolność techniczną oraz dysponuje kadrą B+R niezbędną do realizacji prac badawczych lub wykazać wykonawcę tych prac. Jeśli nie dysponuje odpowiednimi zasobami, musi zadeklarować, że do wykonania prac badawczo-rozwojowych zostanie zaangażowany zewnętrzny wykonawca. Wnioskodawca opisuje zasoby, które jego zdaniem są niezbędne dla realizacji projektu, oraz podaje uzasadnienie. Nie wszystkie zasoby przedsiębiorca musi posiadać już w momencie składania wniosku o dofinansowanie. Część z nich może nabyć lub wynająć w trakcie realizacji inwestycji. Taka sytuacja musi być także opisana we wniosku o dofinansowanie i załącznikach.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK