| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy będący w stanie udowodnić swoją innowacyjność w mniejszej skali nie będą mogli skorzystać z dotacji. Wytyczne dla nich przewidziało 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO) i Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Jeśli planują inwestycje o podobnym charakterze do realizowanych w ramach tak popularnego Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, 2004-2006 (SKO, WKP) - także posłużą im RPO. Projekty innowacyjne minimum w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym wspierać będzie PO IG.
Bardzo istotnym, a często niebranym pod uwagę, aspektem na początku drogi po dofinansowanie jest kwestia różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi kosztami projektu a wydatkami kwalifikowanymi. PO IG dotuje projekty o szerokiej skali, a więc zaawansowane i drogie, dlatego aby praca nad wnioskiem i wdrożeniem planowanych innowacji nie okazała się żmudna, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi. Chodzi o to, co w ramach danego działania będzie stanowiło wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem.
Koncentrując się dla przykładu na Działaniu 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, przedsiębiorca musi mieć świadomość konieczności zapewnienia 100-proc. finansowania projektu, co oznacza pokrycie zarówno wydatków kwalifikowanych, niekwalifikowanych, jak i VAT. Wydatki kwalifikowane obejmują tu pokrycie cen nabycia albo wytworzenia aktywów, nabycia robót i materiałów budowlanych, nabycia patentów, wszelkich licencji, know-how niezbędnych do wdrożenia projektu, czyli wszelkich wartości niematerialnych i prawnych. Do kosztów tych zalicza się również zakup specjalistycznych szkoleń koniecznych do prawidłowego wdrożenia inwestycji. Często niezbędni stają się wysoko wykwalifikowani pracownicy lub kadra zarządzająca nierozerwalnie związana z wdrażanym projektem. Przewiduje to Działanie 4.4, w którym przedsiębiorcy nie są obciążani kosztami, jeśli szkolenia ściśle wiążą się z inwestycją. Należy więc wybierać drogę doszkalania pracowników z pewną przezornością, która pozwoli później na uzasadnienie poniesionych wydatków. Wspomniane działanie przewiduje wsparcie będące refundacją poniesionych kosztów, co jest kwestią, o której przedsiębiorcy często zdają się zapominać. 30 proc. wydatków kwalifikowanych to minimum, jakie musi pokryć przedsiębiorca ze środków własnych, niepochodzących ze środków publicznych.
Ważne jest, aby inwestycja została realnie zaplanowana, ponieważ droga nie kończy się na przyznaniu środków pomocowych. Należy pamiętać o konieczności rozliczenia się z nich. Biznesplan powinien zawierać realne terminy realizacji jego poszczególnych części, co jest niezwykle istotne, aby nie nastąpiła konieczność zwrotu przyznanej dotacji. Jakkolwiek wydawałoby się to nierealne, przedsiębiorcy często stykają się z tym problemem, kiedy jest już za późno. Na etapie tworzenia biznesplanu należy przewidzieć możliwości ekonomiczne przedsiębiorcy oraz kolejne etapy realizacji projektu. Jeśli przewiduje on realizację choćby części inwestycji ze środków pochodzących z kredytu lub leasingu, każda forma zewnętrznego finansowania projektu musi zostać udokumentowana we wniosku. Będzie to więc kopia umowy kredytowej lub promesy leasingowej. Ostrożność to cecha, której nie powinno zabraknąć przy tworzeniu wniosku oraz jego załączników.

JERZY T. PIERÓG
adwokat prowadzący Kancelarię Prawną Jerzy T. Pieróg

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK