| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

Wysokość dofinansowania może się wahać od 15 do 70 proc. wydatków kwalifikowanych projektu. Ważne jest odpowiednie ustalenie kosztów kwalifikowanych projektu, czyli kosztów podlegających dofinansowaniu dotacją. Do takich kosztów należeć będą przede wszystkim koszty: zakupu i wytworzenia środków trwałych, zakupu, najmu, dzierżawy nieruchomości, nabycia materiałów i robót budowlanych, ekspertyz i analiz, szkoleń oraz raty leasingowe. Kosztami kwalifikowanymi mogą być wyłącznie koszty ściśle związane z projektem, w takim wypadku koszt zakupu np. oprogramowania biurowego nie będzie kwalifikowany. Należy również pamiętać, iż otrzymanie dotacji oznacza dla przedsiębiorcy wiele obowiązków, w tym utrzymania inwestycji przez co najmniej trzy do pięciu lat od momentu jej ukończenia. Należy pamiętać, aby projekt inwestycyjny nie rozpoczął się przed uzyskaniem wstępnej akceptacji złożonego wniosku o grant.
Zgodnie z regułami regionalnej pomocy publicznej przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie na zasadach refundacji. Dofinansowanie otrzymuje się w ratach, po zakończeniu poszczególnych etapów projektu (szczegóły płatności są ustalane w umowie o dofinansowanie projektu). Dlatego ważne jest ustalenie odpowiedniego harmonogramu projektu pod kątem pozyskiwania transz dotacji. Otrzymanie dotacji w terminie oraz w wysokości zagwarantowanej w umowie o dofinansowanie wymaga prawidłowego rozliczenia projektu, w tym m.in. czuwania nad prawidłowym dokumentowaniem kosztów, stosowania odpowiednich procedur raportowania postępu projektu i prowadzenia wydzielonej ewidencji księgowej.
W przypadku gdy przedsiębiorca nie posiada odpowiedniej ilości środków własnych wystarczających na realizację całego projektu (grant jest jedynie refundacją poniesionych kosztów), powinien pozyskać środki finansowe z innych dostępnych źródeł. Takim źródłem może być pożyczka ze spółki grupowej, kredyt bankowy (banki oferują tzw. kredyty pomostowe) lub leasing.
Przedstawienie w trakcie wnioskowania umowy lub promesy kredytowej lub leasingowej zapewniających finansowanie min. 30 proc. wydatków kwalifikowanych projektu automatycznie potwierdza zdolność przedsiębiorcy do jego finansowania. W innych przypadkach zdolność ta jest dodatkowo oceniana przez eksperta. Innymi z alternatywnych do kredytu i leasingu źródłami finansowania są fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Mogą one zostać wykorzystane do sfinansowania przedsięwzięcia o wyższym ryzyku, na przykład realizowanego przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) lub przedsiębiorstwo we wczesnych etapach rozwoju.
W trakcie wnioskowania o fundusze unijne na innowacyjne inwestycje przedsiębiorcy powinni obiektywnie ocenić swoją sytuację ekonomiczno-finansową. Prawo unijne nie zezwala na udzielenie pomocy publicznej podmiotom będącym w trudnej sytuacji ekonomicznej. Ryzyko istnieje, w szczególności gdy podmiot: posiada nadmierne zdolności produkcyjne, następuje wzrost strat, zapasów lub zadłużenia, maleje obrót, zmniejsza się płynność finansowa, maleje wartość aktywów netto albo osiąga wartość zerową.
Odnotowana przez wnioskodawcę strata w latach ubiegłych nie dyskwalifikuje go automatycznie z możliwości pozyskania dofinansowania, ważne jest, by prowadzona przez niego działalność generowała przychód.

KIEJSTUT ŻAGUN
senior manager, Grupa Ulg i Dotacji KPMG Tax M. Michna
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK