| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Funkcje firmy przedsiębiorcy

Funkcje firmy przedsiębiorcy

Dokonana przed czterema laty reforma prawa firmowego, w wyniku której przepisy o zasadniczym znaczeniu dla obierania i używania firmy znalazły się w kodeksie cywilnym, nie wpłynęła rewolucyjnie na funkcje firmy znane wcześniej z czasów obowiązywania kodeksu handlowego.

Pojęcie funkcji
 
Pojęcie „funkcji” występuje w różnych znaczeniach, toteż istotne jest wyjaśnienie kontekstu, w jakim w niniejszym opracowaniu będzie ono używane. Słownik języka polskiego wyróżnia pięć znaczeń tego wyrazu2. W języku potocznym przez „funkcję” rozumie się zadanie, jakie spełnia lub ma spełnić jakaś osoba lub rzecz. Według innego znaczenia, „funkcja” to także czyjeś stanowisko lub zakres obowiązków. Pojęcie to oznacza również wzajemny stosunek zjawisk, z których jedno wynika z drugiego. Występuje ono również w naukach ścisłych - w matematyce oznacza przyporządkowanie elementom pewnego zbioru elementów innego lub tego samego zbioru, a w informatyce - możliwość wykonania określonej operacji przez urządzenie lub program komputerowy. Pojęcie to zawiera więc wiele zupełnie różnych treści. W sferze zjawisk społecznych - a więc także w sferze prawa - funkcja rozumiana jest w zasadzie jako istota, całokształt czy kierunek działalności3.
W języku prawniczym pojęcia „funkcja” w odniesieniu do opisywanej instytucji prawnej na ogół używa się w znaczeniu zadania lub celu, jaki instytucja ta realizuje. W takim rozumieniu, zbieżnym z pierwszym znaczeniem podawanym przez Słownik języka polskiego, będzie ono używane w niniejszym opracowaniu. Przez funkcje firmy przedsiębiorcy rozumieć zatem będziemy rolę, jaką pełni ona w stosunkach prawnych, zarówno w odniesieniu do samego przedsiębiorcy, jak i innych uczestników obrotu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK