| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zwołać zgromadzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

30 czerwca jest ostatnim terminem, w którym powinny odbyć się zwyczajne zgromadzenia wspólników w większości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd spółki musi je zwołać w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego, który najczęściej odpowiada rokowi kalendarzowemu. Na rocznym zgromadzeniu wspólnicy powinni stawić się obowiązkowo - mogą bowiem wpływać na porządek obrad, a na zgromadzeniu zażądać tajnego głosowania. O kluczowych dla spółki sprawach może więc przesądzić nawet jeden obecny wspólnik.

...albo stwierdzenia nieważności
 
Jeżeli uchwała jest sprzeczna z ustawą, tym samym podmiotom przysługuje prawo do wytoczenia przeciwko spółce powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały. Legitymację do wystąpienia z takim powództwem traci jednak członek zarządu spółki z o.o. z chwilą odwołania go z tej funkcji (tak: wyrok SN z 17 lutego 2004, III CZP 116/2003). Tu także skarżących obowiązuje termin, który mija z upływem sześciu miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, jednak nie później niż z upływem trzech lat od dnia powzięcia uchwały (art. 252 k.s.h.). Powództwo nie jest przedwczesne, jeżeli zostało wniesione bezpośrednio po podjęciu kwestionowanej uchwały, możliwość bowiem wniesienia tego powództwa w terminie miesięcznym od otrzymania wiadomości o uchwale jest zastrzeżony na korzyść uprawnionego. Prawo to odnosi się zarówno do naruszenia bezwzględnie - jak i względnie obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczo wady formalne uchwały uzasadniają stwierdzenie jej nieważności tylko wtedy, gdy wada taka wpływa (choćby potencjalnie) na treść uchwały bądź wynik głosowania (wyrok SN z 8 grudnia 1998 r., I CKN 243/98). Nie jest przy tym dopuszczalne ustalenie nieważności uchwały wspólników spółki z o.o. na podstawie art. 189 k.p.c. (nie można wskazać w pozwie tej podstawy, skoro k.s.h. reguluje zaskarżanie uchwał odrębnie).
Prawomocny wyrok uchylający uchwałę, albo stwierdzający jej nieważność, ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wszystkimi wspólnikami oraz w stosunkach między spółką a członkami organów spółki. W przypadkach gdy ważność czynności dokonanej przez spółkę jest zależna od uchwały zgromadzenia wspólników, uchylenie takiej uchwały (stwierdzenie nieważności) nie ma jednak skutku wobec osób trzecich działających w dobrej wierze. Prawomocny wyrok uchylający uchwałę zarząd zgłasza, w terminie siedmiu dni, sądowi rejestrowemu.


PIOTR TROCHA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AkademiaGier.com

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK