| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastosowanie umowy leasingu w obrocie handlowym

Zastosowanie umowy leasingu w obrocie handlowym

Umowa leasingu przysparza przedsiębiorcom wiele problemów, o czym świadczy duża liczba spraw, które trafiają na wokandę sądową. Problemy wynikają z ogólnych warunków umów, które stawiają leasingobiorcę w niekorzystnej sytuacji, pozwalając np. na proste rozwiązanie umowy i sprzedaż przedmiotu leasingu. W przewodniku wskazujemy elementy kontraktu, chroniące przedsiębiorcę oraz możliwe pułapki związane z zawarciem i wykonywaniem tej umowy.

Leasing
 
Podstawowe informacje dotyczące leasingu znajdują się w art. 7091 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Przepisy określają istotne cechy umowy leasingu, do których należą:
- zawarcie umowy leasingu przez finansującego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa,
- nabycie przez finansującego od zbywcy przedmiotu umowy w uzgodnieniu z korzystającym,
- oddanie tego przedmiotu korzystającemu do używania i pobierania pożytków na czas określony,
- obowiązek korzystającego zapłaty finansującemu w ratach wynagrodzenia stanowiącego co najmniej wartość lub cenę przedmiotu umowy.
 
Rodzaje leasingu
 
Leasing nie jest instytucją jednolitą, a raczej kilkoma rozmaitymi typami umów. Tytułem przykładu można wskazać na leasing zwykły i zwrotny, w którym przedmiot leasingu jest wcześniej nabywany od podmiotu, któremu ma on być następnie udostępniony do korzystania.
Warto też wskazać na leasing w postaci clifingu i reflingu. Umowa clifingu stanowi odmianę leasingu finansowego, stosowanego przy leasingu samochodów. Przedmiot umowy clifingu, czyli samochód osobowy o określonej wartości, jest w związku z tym zaliczony do majątku korzystającego. W ofertach clifingu opłaty wstępne na ogół kształtują się na poziomie 20-30 proc., w zależności od czasu trwania umowy, i są liczone od wartości samochodu. Wartość tę stanowi cena jego zakupu netto wraz z 22 proc. VAT. Korzystający pokrywa koszty eksploatacji oraz ubezpieczenia pojazdu, co jest zrozumiałe, gdyż clifing stanowi rodzaj leasingu finansowego, a zatem przedmiot clifingu zaliczany jest do majątku korzystającego i przez niego amortyzowany. Ponadto, z tych samych względów, samochód będący przedmiotem clifingu staje się własnością korzystającego po spłacie ostatniej raty, za określoną cenę wykupu. Z kolei refling to odmiana umowy leasingu, której przedmiotem jest sprzęt komputerowy. Istota tradycyjnego leasingu środków trwałych polega na tym, że po spłacie ostatniej raty korzystający ma z reguły, choć nie zawsze, prawo do wykupu. Opcja wykupu jest jednak korzystna tylko w przypadku, gdy przedmiot ma stosunkowo długi okres używalności i użyteczności dla korzystającego. Jeśli zaś leasingowane dobro szybko traci swą wartość techniczną czy technologiczną, jego zakup na zakończenie umowy leasingu może się okazać stratą. Niektóre firmy leasingowe wprowadziły zatem tzw. leasing odnawialny. Polega on na tym, że po spłacie ostatniej raty leasingowej stary sprzęt jest odbierany przez finansującego i na jego miejsce klient otrzymuje nowy, w drodze zawarcia nowej umowy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK