| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak reprezentować spółkę, by nie popełnić przestępstwa

Jak reprezentować spółkę, by nie popełnić przestępstwa

Podczas prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania na zewnątrz może zdarzyć się, że członkowie zarządu i rady nadzorczej swoim działaniem wyrządzą szkodę samej spółce albo jej kontrahentom, wierzycielom i innym osobom trzecim. W takich przypadkach ponoszą oni odpowiedzialność cywilnoprawną za wyrządzone spółce szkody, mogą być też pozbawieni swojej funkcji. Osoby, które działały na szkodę spółki, ponoszą też odpowiedzialność karną. Grozi im nie tylko grzywna, kara ograniczenia i pozbawienia wolności, ale również zakaz zasiadania przez pięć lat w zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz pełnienia funkcji likwidatora w jakiejkolwiek spółce.

Przekroczenie uprawnień do działania
 
Popełnienie przestępstwa działania na szkodę spółki możliwe jest przede wszystkim poprzez działanie sprawcy, jak np. zawyżone lub nieodpłatne wynajęcie pomieszczeń lub urządzeń, zlecanie niepotrzebnych usług, udzielanie poręczeń bankowych firmom powiązanym z członkami zarządu lub rady nadzorczej. Przestępstwo działania na szkodę spółki może być jednak popełnione także przez zaniechanie, jak np. niedochodzenie należnych roszczeń czy też zaniechanie niezbędnych czynności w celu rzeczywistego podwyższenia kapitału zakładowego w przypadku emisji nowych akcji. Członek władz spółki może je popełnić zarówno z zamiarem bezpośrednim (jego działanie od razu ukierunkowane jest na wywołanie spółce szkody), jak i z zamiarem ewentualnym (nie jest w 100 proc. przekonany, że jego działanie narazi spółkę na szkodę, ale zakłada z dużym prawdopodobieństwem, że tak właśnie może się stać). Popełnienie tego przestępstwa w sposób nieumyślny (członek władz spółki nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego działanie prowadzi do wywołania spółce szkody) albo w sposób kwalifikowany (za które przewidziana byłaby surowsza odpowiedzialność) nie jest możliwe. Jednocześnie działania prowadzące do szkody po stronie spółki są przestępstwem tylko wtedy, gdy sprawca przekracza swe uprawnienia lub niedopełnia obowiązków. Jeżeli natomiast sprawca działa w granicach swych uprawnień i kompetencji, ale jego działania są nieudolne i wywołują szkodę lub zagrożenie jej powstania, to do popełnienia przestępstwa nie dochodzi, gdyż sprawca działał zgodnie z prawem. W takiej sytuacji wystarczającą sankcją jest sankcja korporacyjna, polegająca na odwołaniu nieudolnego funkcjonariusza spółki ze stanowiska.
Nie ma jednocześnie żadnego znaczenia, czy działanie podjęte na szkodę spółki zostało podjęte po, czy przed zarejestrowaniem spółki. Jeżeli jednak nie dojdzie do zarejestrowanie spółki, to osoby działające na szkodę nie popełniają przestępstwa określonego w art. 585 k.s.h., bowiem ich działania wyrządzają szkodę wspólnikom, a nie spółce, która nie istniała i nie mogła ponieść szkody. Wśród prawników kwestia ta nie jest jednak jednoznaczna. Część z nich uważa, że jeśli nie doszło do zarejestrowania spółki, przestępstwo nie zachodzi jedynie w przypadku działania na szkodę spółek osobowych. Jeśli chodzi o spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne) możliwe jest popełnienie przestępstwa działania na szkodę spółki, nawet wówczas, gdy nie dojdzie do jej utworzenia, bowiem kodeks spółek handlowych przewiduje instytucję spółki kapitałowej w organizacji, która jest tzw. ułomną osobą prawną, możliwe jest więc działanie na szkodę takiej spółki.
Zgodnie z art. 585 par. 1 kodeksu spółek handlowych członek władz spółki, który dopuścił się przestępstwa działania na jej szkodę, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu. Oznacza to, że może on trafić do więzienia minimalnie na jeden miesiąc, a maksymalnie na pięć lat. Jednocześnie sąd skazujący członka władz spółki za przestępstwo nadużycia zaufania do niej ma obowiązek nałożenia na niego kary grzywny. Kara ta jest obowiązkowa i sąd nie może jej pominąć. Wysokość możliwej kary grzywny określona jest w przepisach kodeksu karnego. Zgodnie z art. 33 tego kodeksu sąd wymierza grzywnę w stawkach dziennych określając ich liczbę oraz wysokość. Najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 360. Stawka dzienna nie może być niższa niż 10 zł i wyższa niż 2 tys. zł.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK