| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Przeprowadzenie inwentaryzacji
 
Czas obowiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej uzależniony jest od trwania stosunku pracy łączącego pracodawcę i odpowiedzialnych pracowników. Z powiązania obu umów wynika, że zakończenie zatrudnienia powoduje także ustanie umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej. Zasada ta nie działa jednak odwrotnie, gdyż stosunek pracy trwa nadal pomimo ustania odpowiedzialności majątkowej pracownika.
Wypowiedzenie umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność majątkową wymaga przeprowadzenia inwentaryzacji, której zakończenie powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy. Natomiast w razie bezzwłocznego rozwiązania umowy o pracę lub jej wygaśnięcia do przeprowadzenia inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu siedmiu dni od daty ustania stosunku pracy.
Pracodawca powinien umożliwić odpowiedzialnemu pracownikowi udział w inwentaryzacji, a za czas wykonywania czynności z nią związanych - wypłacić wynagrodzenie obliczone według przeciętnej stawki dziennej z ostatniego miesiąca jego pracy. Takie samo wynagrodzenie przysługuje osobie, która z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny leżącej po stronie pracownika zastępuje go w czynnościach inwentaryzacyjnych.
 
Wydanie świadectwa pracy
 
Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy generalnie zawsze po rozwiązaniu stosunku pracy. Powinien jednak wypełniać ten dokument z ostrożnością, gdyż pracownik nie tylko ma prawo domagać się jego wydania, ale także żądać sprostowania wadliwego dokumentu lub odwołać się do sądu pracy.
Wydawałoby się, że świadectwo pracy jest dokumentem ważnym przede wszystkim dla pracownika, ale jego rolę coraz bardziej doceniają także pracodawcy. Wprawdzie nie zawiera ono oceny pracownika, jak kiedyś czyniła to opinia o pracy, to jednak dostarcza niezbędnych informacji o uprawnieniach pracowniczych i związanych z nimi obowiązkach pracodawcy.
Znaczenie tego dokumentu wzrasta w tych sytuacjach, w których prawa pracownika wiążą się z rokiem kalendarzowym, a do zmiany pracodawcy dochodzi w trakcie roku. Dotyczy to przykładowo urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia przysługującego pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Świadectwo pracy pełni więc dwojaką rolę. Z jednej strony reguluje sytuację prawną pracownika u nowego pracodawcy, z drugiej zaś dostarcza temu drugiemu niezbędnych informacji o pracowniku.
 
Obowiązek z dwoma wyjątkami
 
Obowiązek wydania świadectwa pracy spoczywa na pracodawcy zawsze, gdy stosunek pracy z pracownikiem ustaje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Wydanie tego dokumentu powinno nastąpić niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy i to niezależnie od tego, czy strony rozliczyły się z tytułu zakończonego zatrudnienia.
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku wydania świadectwa tylko w dwóch sytuacjach. Ma to miejsce wówczas, gdy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę z pracownikiem, dotychczasowy pracodawca nawiązuje z nim kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej. Jednakże i w tym przypadku obowiązek powstanie, jeżeli pracownik wystąpi z żądaniem jego wydania. Obowiązek wydania świadectwa pracy nie dotyczy także sytuacji, gdy dochodzi do przejścia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę. Wówczas bowiem nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. To z kolei oznacza, że umowy o pracę trwają nadal i nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikom przechodzącym do innego pracodawcy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK