| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Obliczenie ekwiwalentu
 
Pracodawca chcąc prawidłowo obliczyć ekwiwalent za urlop, przede wszystkim powinien zapoznać się z przepisami wykonawczymi do kodeksu pracy regulującymi zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego. W zasadzie świadczenie to ustala się tak samo jak wynagrodzenie urlopowe, ale trzeba pamiętać o pewnych odstępstwach. Zasadnicza różnica pomiędzy obliczaniem wynagrodzenia urlopowego a ekwiwalentu pieniężnego sprowadza się do tego, że w pierwszym przypadku za czas urlopu pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie takie, jakby w tym czasie pracował. Zasada ta nie obowiązuje natomiast przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Druga istotna różnica polega na tym, że przy obliczaniu ekwiwalentu zachodzi potrzeba uzupełniania podstawy wymiaru w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu trzech miesięcy, poprzedzających nabycie prawa do tego świadczenia. W pozostałym zakresie działania związane z obliczaniem wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego są zasadniczo podobne.
Pierwszą czynnością, jaka jest konieczna przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop, jest ustalenie miesięcznego wynagrodzenia pracownika, które w zależności od jego składników przyjmuje się z różnych okresów. Wyjaśnijmy więc, że tak jak przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, tak samo przy ekwiwalencie mogą występować trzy grupy składników wynagrodzenia. Pierwszą kategorię stanowią składniki określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, które uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niego prawa. Wyliczenie wynagrodzenia w takim przypadku jest najprostszym zabiegiem. Poza tym w grę mogą wchodzić składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc oraz składniki przysługujące mu za okresy dłuższe niż jeden miesiąc.
PRZYKŁAD: EKWIWALENT A WYNAGRODZENIE PROWIZYJNE
Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę. Pracownik ma na swoim koncie 12 dni zaległego urlopu za rok 2007 oraz urlop bieżący. Wynagrodzenie pracownika składa się z płacy zasadniczej w stałej miesięcznej wysokości oraz miesięcznego wynagrodzenia prowizyjnego wypłacanego w wysokości zależnej od osiągniętych wyników sprzedaży. Z uwagi na to, że pracownik nabył prawo do ekwiwalentu pieniężnego w tym roku, pracodawca, ustalając jego wysokość, bierze pod uwagę współczynnik obowiązujący w 2008 roku, który wynosi tyle samo co w roku minionym, tj. 21. W podstawie wymiaru ekwiwalentu pracodawca uwzględni natomiast składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu oraz składniki zmienne przysługujące za okresy nie dłuższy niż jeden miesiąc, tj. wynagrodzenie prowizyjne uzyskane przez pracownika w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, jako średnią z tych trzech miesięcy.
PRZYKŁAD: EKWIWALENT A OTRZYMANE PREMIE

Umowa o pracę zostanie rozwiązana z pracownikiem 31 marca 2008 r. Pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 4500 zł, a dodatkowo premie kwartalne w różnej wysokości. W okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu pracownik otrzymał trzy premie w wysokości: 1350 zł za III kwartał 2007 r., 900 zł za IV kwartał tego samego roku oraz 1125 zł za I kwartał tego roku. Wyliczenie składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, a więc w tym przypadku premii kwartalnej, powinno przebiegać następująco: 1350 + 900 zł + 1125 zł = 3375: 12 = 281,25 zł - przeciętna wysokość premii ustalona w celu obliczenia ekwiwalentu.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK