| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Obliczenie ekwiwalentu
 
Pracodawca chcąc prawidłowo obliczyć ekwiwalent za urlop, przede wszystkim powinien zapoznać się z przepisami wykonawczymi do kodeksu pracy regulującymi zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego. W zasadzie świadczenie to ustala się tak samo jak wynagrodzenie urlopowe, ale trzeba pamiętać o pewnych odstępstwach. Zasadnicza różnica pomiędzy obliczaniem wynagrodzenia urlopowego a ekwiwalentu pieniężnego sprowadza się do tego, że w pierwszym przypadku za czas urlopu pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie takie, jakby w tym czasie pracował. Zasada ta nie obowiązuje natomiast przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Druga istotna różnica polega na tym, że przy obliczaniu ekwiwalentu zachodzi potrzeba uzupełniania podstawy wymiaru w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu trzech miesięcy, poprzedzających nabycie prawa do tego świadczenia. W pozostałym zakresie działania związane z obliczaniem wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego są zasadniczo podobne.
Pierwszą czynnością, jaka jest konieczna przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop, jest ustalenie miesięcznego wynagrodzenia pracownika, które w zależności od jego składników przyjmuje się z różnych okresów. Wyjaśnijmy więc, że tak jak przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego, tak samo przy ekwiwalencie mogą występować trzy grupy składników wynagrodzenia. Pierwszą kategorię stanowią składniki określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, które uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niego prawa. Wyliczenie wynagrodzenia w takim przypadku jest najprostszym zabiegiem. Poza tym w grę mogą wchodzić składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc oraz składniki przysługujące mu za okresy dłuższe niż jeden miesiąc.
PRZYKŁAD: EKWIWALENT A WYNAGRODZENIE PROWIZYJNE
Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę. Pracownik ma na swoim koncie 12 dni zaległego urlopu za rok 2007 oraz urlop bieżący. Wynagrodzenie pracownika składa się z płacy zasadniczej w stałej miesięcznej wysokości oraz miesięcznego wynagrodzenia prowizyjnego wypłacanego w wysokości zależnej od osiągniętych wyników sprzedaży. Z uwagi na to, że pracownik nabył prawo do ekwiwalentu pieniężnego w tym roku, pracodawca, ustalając jego wysokość, bierze pod uwagę współczynnik obowiązujący w 2008 roku, który wynosi tyle samo co w roku minionym, tj. 21. W podstawie wymiaru ekwiwalentu pracodawca uwzględni natomiast składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu oraz składniki zmienne przysługujące za okresy nie dłuższy niż jeden miesiąc, tj. wynagrodzenie prowizyjne uzyskane przez pracownika w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, jako średnią z tych trzech miesięcy.
PRZYKŁAD: EKWIWALENT A OTRZYMANE PREMIE

Umowa o pracę zostanie rozwiązana z pracownikiem 31 marca 2008 r. Pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 4500 zł, a dodatkowo premie kwartalne w różnej wysokości. W okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu pracownik otrzymał trzy premie w wysokości: 1350 zł za III kwartał 2007 r., 900 zł za IV kwartał tego samego roku oraz 1125 zł za I kwartał tego roku. Wyliczenie składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, a więc w tym przypadku premii kwartalnej, powinno przebiegać następująco: 1350 + 900 zł + 1125 zł = 3375: 12 = 281,25 zł - przeciętna wysokość premii ustalona w celu obliczenia ekwiwalentu.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK