| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązki pracodawcy związane ze zwolnieniem pracownika z pracy

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Czasami jest zobligowany do wypłaty różnego rodzaju świadczeń przysługujących pracownikowi w chwili rozwiązania umowy o pracę, np. odprawy pieniężnej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinien również pamiętać o wyrejestrowaniu pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Odprawy dla pracownika
 
Dość powszechnym świadczeniem wypłacanym pracownikom są różnego rodzaju odprawy. Zwykle obowiązek taki spoczywa na pracodawcy właśnie na koniec zatrudnienia pracownika.
Odprawa w terminologii prawa pracy to dodatkowe świadczenie ze stosunku pracy, które zwykle towarzyszy zakończeniu zatrudnienia. Charakter prawny tego rodzaju świadczeń nie jest jednolity. Zróżnicowane są także przesłanki nabywania prawa do poszczególnych odpraw. Z uwagi zaś na różne rodzaje odpraw każda z nich służy realizacji określonych celów.
Z reguły odprawa stanowi rodzaj rekompensaty mającej złagodzić pracownikowi (wyjątkowo także członkowi jego najbliższej rodziny w przypadku odprawy pośmiertnej) skutki pewnych zdarzeń, które wiążą się ze zmianą w życiu zawodowym. Na ogół dotyczy to utraty pracy, przejścia na zaopatrzenie emerytalne lub uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Odprawa może być zarówno świadczeniem o charakterze powszechnym, jak i przysługiwać tylko niektórym kategoriom pracowników. Toteż uprawnienia do odpraw wynikają nie tylko z kodeksu pracy, ale także z innych przepisów prawa i licznych pragmatyk służbowych. Źródłem uregulowania tego rodzaju świadczeń mogą być także zakładowe przepisy płacowe (w szczególności układy zbiorowe pracy i regulaminy wynagradzania).
WYSOKOŚĆ ODPRAWY PRZY ZWOLNIENIACH GRUPOWYCH
Pracodawca wypłaca:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż dwa lata,
- dwumiesięczne wynagrodzenie, jeżeli staż zakładowy wynosi co najmniej dwa lata, jednak nie więcej niż osiem lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad osiem lat.
 
Rodzaje odpraw
 
W praktyce ostatnich lat najbardziej typowym świadczeniem wypłacanym na koniec zatrudnienia stała się odprawa pieniężna z tytułu utraty pracy. Wypłacana jest ona pracownikom zwalnianym z przyczyn ich niedotyczących. Innym rodzajem tego świadczenia jest odprawa emerytalna lub rentowa. Pracownik uzyskuje do niej prawo, jeżeli przechodzi na emeryturę lub jeśli uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Poza świadczeniami, do których pracownik nabywa uprawnienia na podstawie przepisów prawa pracy, może on uzyskać również prawo do odpraw fakultatywnych przyznawanych ma mocy aktów zakładowych. Mogą to być różnego rodzaju odprawy dodatkowe wypłacane w związku z ustaniem zatrudnienia. Dodatkowe odprawy przewidują niekiedy układy zbiorowe pracy w związku ze zwolnieniami grupowymi. Odrębną kategorię stanowią tzw. odprawy na zachętę, wypłacane pracownikom przechodzącym na świadczenia emerytalne.
Dla uzupełnienia należy dodać, że kodeksowy katalog odpraw obejmuje także odprawę przysługującą pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, i odprawę pośmiertną. Poza tym na mocy przepisów odrębnych pracodawca wypłaca odprawę pracownikom powołanym do służby wojskowej. Ze względu jednak na określony zakres omawianej tematyki, odprawy te nie będą tu omawiane.
RODZAJE ODPRAW PIENIĘŻNYCH
W związku z ustaniem zatrudnienia pracodawca wypłaca najczęściej:
- odprawę pieniężną, jeżeli pracownik podlega ustawie o zwolnieniach grupowych, a jego zwolnienie nastąpiło z przyczyn w niej określonych,
- odprawą rentową lub emerytalną, jeżeli rozstanie się z pracownikiem następuje w związku z jego przejściem na emeryturę lub rentę,
- odprawę dodatkową, jeżeli przepisy zakładowe przewidują takie świadczenia dla zwalnianych pracowników.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK