| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Pułapki w umowach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Pułapki w umowach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Nie ma jednolitych definicji triggerów, czyli klauzul określających zakres czasowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, dlatego należy dokładnie analizować umowy przy zmianie ubezpieczyciela. Może się bowiem zdarzyć, że pewien okres nie będzie objęty ochroną lub przeciwnie - opłaca się składki za podwójną ochronę w tym samym czasie.

Sumy gwarancyjne w ważniejszych obowiązkowych ubezpieczeniach OC

 

Posiadacze pojazdów mechanicznych - 1,5 mln euro na zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych w przypadku szkód na osobie i 300 tys. euro na zdarzenie, przy szkodach w mieniu.

-  - 1,5 mln euro na zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych w przypadku szkód na osobie i 300 tys. euro na zdarzenie, przy szkodach w mieniu.

Rolnicy - 1,5 mln euro na zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych w przypadku szkód na osobie i 300 tys. euro na zdarzenie, przy szkodach w mieniu.
Agenci ubezpieczeniowi - 1 mln euro na zdarzenie i 1,5 mln euro na wszystkie zdarzenia.
Brokerzy ubezpieczeniowi - 1 mln euro na zdarzenie i 1,5 mln euro na wszystkie zdarzenia.
Badacze i sponsorzy badań klinicznych - od 500 tys. euro do 5 mln euro na jedno i wszystkie zdarzenia, w zależności od liczby osób uczestniczących w badaniu: 500 tys. euro - do 10 osób, 1 mln euro - od 11 do 25 osób, 2 mln euro - od 26 do 50 osób; 4 mln euro - od 26 do 50 osób i 5 mln euro - ponad 100 osób.
Eksploatujący urządzenia jądrowe - od 20 tys. SDR do 150 mln SDR (SDR = ok. 4,6 zł) na zdarzenie, w zależności od zakresu odpowiedzialności: 20 tys. SDR - przechowujący odpady promieniotwórcze, 45 tys. SDR - przechowujący zużyte paliwo jądrowe, 400 tys. SDR - użytkujący reaktor badawczy, 150 mln euro - użytkujący pozostałe reaktory i zakład używający paliwa jądrowego do produkcji materiału jądrowego.
- Świadczący usługi certyfikacyjne - 250 tys. euro na jedno zdarzenie i nie więcej niż 1 mln euro na wszystkie zdarzenia.
Komornicy sądowi - 100 tys. euro na zdarzenie.
Rzecznicy patentowi - 50 tys. euro na jedno i wszystkie zdarzenia.
Zarządcy nieruchomości - 50 tys. euro na jedno i wszystkie zdarzenia.
Pośrednicy w obrocie nieruchomościami - 25 tys. euro na jedno i wszystkie zdarzenia.
Architekci i inżynierowie budownictwa - 50 tys. euro na zdarzenie.
Adwokaci - 50 tys. euro na zdarzenie.
Radcowie prawni - 50 tys. euro na zdarzenie.
Notariusze - 50 tys. euro na jedno i wszystkie zdarzenia.
Świadczący usługi zdrowotne (niepodpisujący kontraktów z NFZ) - 12 tys. euro - 46,5 tys. euro na zdarzenie, w tym: 46,5 tys. euro - niepubliczne ZOZ, lekarze w ramach indywidualnej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, lekarze w ramach grupowej praktyki lekarskiej, 25 tys. euro - pielęgniarki wykonujące zawód w ramach praktyki indywidualnej lub grupowej, 12 tys. euro - osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, które dysponują lokalem oraz aparaturą i sprzętem medycznym, odpowiadającym wymaganiom przewidzianym dla zakładów opieki zdrowotnej oraz spełniają warunki określone w przepisach o działalności gospodarczej.
Świadczący usługi zdrowotne (podpisujący kontrakty z NFZ) - 12 tys. euro - 46,5 tys. euro na zdarzenie i 67,5 tys. euro - 275 tys. euro na wszystkie zdarzenia. W tym: 46,5 tys. euro na zdarzenie i 275 tys. euro na wszystkie zdarzenia - ZOZ, lekarze w ramach indywidualnej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, lekarze w ramach grupowej praktyki lekarskiej, 25 tys. euro i 140 tys. euro na wszystkie zdarzenia pielęgniarki wykonujące zawód w ramach praktyki indywidualnej lub grupowej, 12 tys. euro i 67,5 tys. euro na wszystkie zdarzenia osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny, które dysponują lokalem oraz aparaturą i sprzętem medycznym odpowiadającym wymaganiom przewidzianym dla zakładów opieki zdrowotnej oraz spełniają warunki określone w przepisach o działalności gospodarczej.
Rzeczoznawcy majątkowi - 25 tys. euro na jedno i wszystkie zdarzenia.
Prowadzący działalność w zakresie łowiectwa - od 10 tys. euro do 20 tys. euro na zdarzenie w tym: 20 tys. euro - organizujący polowania dla cudzoziemców, w Polsce i za granicą, 15 tys. euro - organizujący polowania za granicą, 10 tys. euro - organizujący polowania dla cudzoziemców w Polsce.
Detektywi - 15 tys. euro na jedno zdarzenie.
Uprawnieni do prowadzenia ksiąg rachunkowych - od 5 tys. euro do 15 tys. euro na zdarzenie, w tym: 15 tys. euro - prowadzący księgi i czynności doradztwa podatkowego, 10 tys. euro - prowadzący księgi, 5 tys. euro - wykonujący czynności doradztwa podatkowego.
Doradcy podatkowi - 10 tys. euro na zdarzenie.
Uprawnieni do badania sprawozdań finansowych - od 2 tys. euro do 45 tys., euro na zdarzenie, w tym: 45 tys. euro - badający sprawozdania finansowe, 10 tys. euro - prowadzący księgi rachunkowe i podatkowe, wykonujący przeglądy sprawozdań finansowych, opracowujący ekspertyzy, wykonujący doradztwo podatkowe, działający w zakresie organizacji i informatyzacji rachunkowości oraz prowadzący postępowanie likwidacyjne i upadłościowe oraz 2 tys. euro - prowadzący działalność wydawniczą i szkoleniową w zakresie rachunkowości.
Organizatorzy imprez masowych (artystycznej lub rozrywkowej na terenie zamkniętym) - 5 tys. euro (między 300 a 500 miejsc) suma gwarancyjna, wzrasta o 1 tys. euro na każde kolejne 100 osób.
- Należy rozróżnić, czy umowa ubezpieczenia jest zawarta na zdarzenie, czy na jedno i wszystkie zdarzenia. Różnica jest o tyle istotna, że w tym pierwszym wypadku każdy z poszkodowanych może liczyć na pokrycie jego szkód do wysokości sumy gwarancyjnej podanej w umowie. W innym wypadku wszyscy poszkodowani w czasie trwania umowy ubezpieczenia muszą się tą kwotą podzielić.
- Zestawienie obejmuje tylko ubezpieczenia OC, których warunki i sumy gwarancyjne określają stosowne rozporządzenia.

MARCIN JAWORSKI

Gazeta Prawna Nr 40/2008 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2008-02-26
z dnia 2008-02-26

PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

W tekście wykorzystano wystąpienia dr Małgorzaty Serwach z Uniwersytetu Łódzkiego, dr. Marcina Orlickiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Pawła Sukiennika z PS Consult, Reginy Raźnikiewicz z PWS Konstanta, Marii Tomaszewskiej-Pestki z Ergo Hestii, Agaty Dudek z Allianz i Piotra Wójcika z AXA w trakcie seminarium Insurance Meeting Point Triggery w praktyce.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK