| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Pojęcie wynagrodzenia za pracę obejmuje nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również wiele innych elementów. Pragmatyki służbowe oraz przepisy wewnątrzzakładowe (układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania lub premiowania) przewidują często wypłatę premii, nagrody z zysku, nagrody jubileuszowej, dodatkowej nagrody rocznej. Panuje w tym zakresie pewien bałagan terminologiczny, bowiem nie każde świadczenie określone jako nagroda ma w rozumieniu art. 105 k.p. właśnie taki charakter.

Trzynastka dla budżetówki
 
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w sferze budżetowej (tzn.trzynastka) jest odpowiednikiem premii z zysku w sferze gospodarczej. Przysługuje pracownikowi za indywidualny wkład pracy (liczony nie wynikiem ekonomicznym osiągniętym przez pracodawcę i czasem przepracowanym przez pracownika, ale wyłącznie według miernika czasowego). Konkretne i sprawdzalne warunki do przyznania tego świadczenia określają przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Ustawą tą objęci są pracownicy szczegółowo wymienieni w jej art. 1. Są to m.in. pracownicy zatrudnieni w urzędach państwowych, urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa, sądach i trybunałach, samorządowych jednostkach budżetowych. W wyroku z 21 września 2006 r. (II PK 11/06, OSNP 2007/17-18/253) Sąd Najwyższy uznał, że samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej jako jednostki samofinansujące się pokrywają z posiadanych środków i uzyskanych przychodów koszty działalności i zobowiązań oraz ujemny wynik finansowy, a ich pracownicy nie są pracownikami jednostki budżetowej w rozumieniu art. 1 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jednak pracownicy, którzy w chwili przejęcia zakładu lub przekształcenia w samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej byli uprawnieni do nagród z zakładowego funduszu nagród (od 1 stycznia 1998 r. - do dodatkowego wynagrodzenia rocznego) i którym nie wypowiedziano dotychczasowych warunków umowy o pracę lub nie zawarto porozumienia zmieniającego w tej sprawie - zachowali to uprawnienie do czasu zmiany treści stosunku pracy w tym zakresie (zob. uchwała SN z 16 maja 2001 r., III ZP 9/01, OSNP 2001/21/635).
PRZYKŁAD BŁĘDNE WYLICZENIE STAŻU PRACY
W zakładzie pracy obowiązuje układ zbiorowy, zgodnie z którym do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej zalicza się pracownikom tylko staż pracy u tego pracodawcy. Przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy pracownica działu kadr niewłaściwie wyliczyła staż pracy pracownika, dodając przez pomyłkę trzy lata zatrudnienia w innym zakładzie pracy. Pracownikowi wypłacono nagrodę. Koleją przewidzianą w tym zakładzie nagrodę (za 35 lat pracy) pracownik otrzyma po ośmiu latach od otrzymania nagrody za 30 lat pracy, gdyż musi dopracować dodatkowo trzy lata, które mu pracodawca błędnie zaliczył.
PRZYKŁAD BEZ PRAWA DO NAGRODY ROCZNEJ
Pracownica była zatrudniona w urzędzie miasta w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 1 sierpnia 2006 r. do 31 maja 2007 r. W tej sytuacji nie nabędzie ona prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego ani za 2006 rok, ani też za 2007 rok, gdyż w żadnym roku nie przepracowała sześciu miesięcy.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK