| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Kiedy pracodawca musi wypłacić pracownikowi nagrodę

Pojęcie wynagrodzenia za pracę obejmuje nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale również wiele innych elementów. Pragmatyki służbowe oraz przepisy wewnątrzzakładowe (układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania lub premiowania) przewidują często wypłatę premii, nagrody z zysku, nagrody jubileuszowej, dodatkowej nagrody rocznej. Panuje w tym zakresie pewien bałagan terminologiczny, bowiem nie każde świadczenie określone jako nagroda ma w rozumieniu art. 105 k.p. właśnie taki charakter.

Nagroda jubileuszowa
 
Nagroda jubileuszowa przysługuje z okazji jubileuszu, czyli okrągłej rocznicy (np. 15, 20, 25 lat pracy). Należą one do świadczeń przyznawanych pracownikowi, czyli przysługują z okazji upływu pewnej liczby lat lub jednego pełnego roku od rozpoczęcia pracy w ogóle albo u konkretnego pracodawcy (por. uzasadnienie wyroku SN z 29 października 2002 r., UKN 461/01, Prok. i Pr. 2003/3/45).
Jeśli nagroda jubileuszowa jest świadczeniem uzależnionym od spełnienia obiektywnych kryteriów (stażu pracy), to tak naprawdę jest rodzajem premii wypłacanej na podstawie reguł określonych w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Nie powinna być zatem nazywana nagrodą. Świadczenie to odwzajemnia ilość pracy mierzonej liczbą przepracowanych lat (podobnie jak dodatek stażowy), pośrednio także nawiązuje do kryteriów, od których zależy bieżące wynagrodzenie pracownika, ponieważ najczęściej stanowi wielokrotność tego wynagrodzenia. Należy zatem uznać, że premia jubileuszowa jest wynagrodzeniem w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jednakże roszczenie pracownika o wypłacenie nagrody jubileuszowej może być w szczególnych okolicznościach uznane za niezgodne z zasadami współżycia społecznego na podstawie art. 8 k.p.
 
Pracownicy sfery budżetowej
 
Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem powszechnym. Obowiązek ich wypłacania nie wynika bowiem z kodeksu pracy. Przysługują one pracownikom sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia i zasady jego nabywania określają przepisy tzw. pragmatyk służbowych, czyli ustaw regulujących uprawnienia wybranych grup zawodowych. Należą do nich m.in.:
- art. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),
- art. 21 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.),
- art. 23 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.),
- art. 61 ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 170, poz. 1218 ze zm.),
- art. 62 a ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.).
Zasady nabywania i wypłacania nagród u pracodawców objętych powyższymi regulacjami ustawowymi określają wydane do nich przepisy wykonawcze. Na przykład w przypadku pracowników samorządowych będą to przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U nr 146, poz. 1223 ze zm.).
 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK