| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Właściwy czas
 
W ostatnim okresie można zaobserwować tendencję do określania pojęcia właściwy czas w kontekście celu postępowania upadłościowego, jakim jest równomierne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. W konsekwencji powyższego złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie oznaczać miałoby, iż zarząd uczynił ze swej strony wszystko, by nie dopuścić do zaspokojenia niektórych wierzycieli, ze szkodą dla innych. Jeżeli natomiast wniosek zgłoszony jest wtedy, gdy majątek spółki nie wystarcza nawet na koszty postępowania upadłościowego, to nie może być mowy o zaspokojeniu jakichkolwiek wierzycieli (wyrok S. Ap. w Warszawie z 11 lipca 2002 r., I ACa 1428/01, OSA 2004, nr 8, poz. 23). Istota przesłanki uwalniającej członków zarządu od odpowiedzialności polega - w tym ujęciu - na tym, że w sytuacji gdyby we właściwym terminie zgłoszono upadłość spółki, to wierzyciele spółki byliby równocześnie i równomiernie, chociaż tylko częściowo, zaspokojeni z jej majątku. Niedokonanie zaś tych czynności pozwoliłoby niektórym wierzycielom na pełne zaspokojenie, a innych pozbawiłoby go zupełnie (wyrok SN z 8 kwietnia1999 r., II CKN 261/98, Lex nr 151576). Równomierne zaspokojenie wierzycieli stanowi niewątpliwie podstawowy cel prawa upadłościowego. Nie powinien on jednak przesłaniać nam poszczególnych instytucji i regulacji prawnych zawartych w przepisach. Nie można poprzez cel jednej ustawy wyjaśniać pojęć zawartych w przepisach innego aktu prawnego w sposób odmienny od treści tejże właśnie ustawy. Ochronie praw wierzycieli, w tym także ich równomiernego (tzn. bez nieuzasadnionego, pozbawionego podstaw prawnych, uprzywilejowania) zaspokajania służy wiele instytucji prawa upadłościowego, w tym także przepis określający termin, w jakim prawidłowo powinien zostać złożony wniosek o ogłoszenie upadłości. Z tych względów powiązanie interpretacji pojęcia właściwy czas użytego w art. 299 par. 2 k.s.h. z koniecznością zapewnienia równomiernego zaspokojenia wierzycieli pozostaje właściwe, o ile nie pozostaje w sprzeczności z terminem określonym art. 21 ust. 1 p.u.n.
Omawiana przesłanka zostanie spełniona, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie złożony przez któregokolwiek z członków zarządu, a także przez wierzyciela spółki lub przez inną osobę uprawnioną. Choć ten ostatni wniosek nie budzi wątpliwości, to wymaga pewnych uwag uzupełniających. Złożenie wniosku przez wierzyciela (czy inną osobę uprawnioną) powoduje, iż on jest gospodarzem postępowania, od którego woli i zaangażowania zależy jego przebieg i wynik. Nie można więc wykluczyć, że wierzyciel nie wykona określonej czynności wymaganej prawem (np. nie uzupełni braków wniosku), doprowadzając do zwrotu wniosku. Także po ogłoszeniu upadłości może dojść do umorzenia postępowania z uwagi na niewykonanie określonej czynności przez wierzyciela, co może mieć miejsce np. z powodu niewpłacenia przez wierzycieli zaliczki na koszty postępowania, gdy brak jest płynnych funduszów na te koszty, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 361 pkt 2 p.u.n.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK