| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości
 
Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa w art. 299 par. 1 k.s.h., jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe. Regulacja ta odpowiadała obowiązującym uprzednio przepisom prawa, gdy odrębny akt prawny regulował postępowanie upadłościowe, a inny postępowanie układowe. Przepisy art. 299 par. 2 k.s.h. nie uległy zmianie w ostatnich latach pomimo wejścia w życie od 1 października 2003 r. prawa upadłościowego i naprawczego. Obecnie nie istnieje odrębne postępowanie układowe, lecz w zależności od złożonego wniosku i sytuacji majątkowej dłużnika sąd ogłasza upadłość z możliwością zawarcia układu lub upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika. Dłużnik, zgodnie z art. 23 p.u.n., składając wniosek o ogłoszenie upadłości winien określić, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu czy też obejmującej likwidację majątku. Ten sam wymóg dotyczy wniosku wierzyciela.
Kwestię wpływu nowych regulacji prawnych i nowej terminologii na dotychczasowe uregulowania prawne odnoszące się do postępowania upadłościowego i układowego regulują przepisy przejściowe p.u.n. Zgodnie z art. 543 p.u.n. ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o postępowaniu upadłościowym, rozumie się przez to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego. Ilekroć zaś mowa o postępowaniu układowym, rozumie się przez to postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »