| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Wniosek o ogłoszenie upadłości
 
Członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, o której mowa w art. 299 par. 1 k.s.h., jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe. Regulacja ta odpowiadała obowiązującym uprzednio przepisom prawa, gdy odrębny akt prawny regulował postępowanie upadłościowe, a inny postępowanie układowe. Przepisy art. 299 par. 2 k.s.h. nie uległy zmianie w ostatnich latach pomimo wejścia w życie od 1 października 2003 r. prawa upadłościowego i naprawczego. Obecnie nie istnieje odrębne postępowanie układowe, lecz w zależności od złożonego wniosku i sytuacji majątkowej dłużnika sąd ogłasza upadłość z możliwością zawarcia układu lub upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika. Dłużnik, zgodnie z art. 23 p.u.n., składając wniosek o ogłoszenie upadłości winien określić, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu czy też obejmującej likwidację majątku. Ten sam wymóg dotyczy wniosku wierzyciela.
Kwestię wpływu nowych regulacji prawnych i nowej terminologii na dotychczasowe uregulowania prawne odnoszące się do postępowania upadłościowego i układowego regulują przepisy przejściowe p.u.n. Zgodnie z art. 543 p.u.n. ilekroć w przepisach odrębnych jest mowa o postępowaniu upadłościowym, rozumie się przez to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego. Ilekroć zaś mowa o postępowaniu układowym, rozumie się przez to postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK