| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Istnienie zobowiązania
 
Istnienie zobowiązania wobec spółki stanowi, obok bezskuteczności egzekucji, przesłankę odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki. Choć przepisy art. 299 par. 1 k.s.h. nie czynią tego wprost, za wyodrębnieniem tej przesłanki przemawiają zarówno argumenty wynikające z wykładni gramatycznej, jak i celowościowej powyższego przepisu. Jest to istotne szczególnie w sytuacji wykazywania przesłanki bezskutecznej egzekucji za pomocą innych dowodów niż umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na wniosek wierzyciela dochodzącego swoich roszczeń od członków zarządu.
Skoro z art. 299 par. 1 k.s.h. wynika odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki, to niewątpliwie zasadniczym elementem pozwalającym na stwierdzenie podstaw do tejże odpowiedzialności jest istnienie zobowiązania spółki. Zobowiązanie takie nie powinno budzić wątpliwości. Stwierdzenie istnienia zobowiązania może być jednak dokonywane w różny sposób. Za właściwe należy uznać wystąpienie z powództwem przeciwko członkowi zarządu po uzyskaniu tytułu wykonawczego (egzekucyjnego) przeciwko spółce. Za takim też rozwiązaniem opowiada się znaczna część doktryny i orzecznictwo. Wykazywanie istnienia zobowiązania w toku postępowania przeciwko członkowi zarządu należy uznać za niedopuszczalne. W art. 299 k.s.h. mamy do czynienia z subsydiarną odpowiedzialnością za cudzy dług, skoro więc członek zarządu odpowiada za zobowiązania spółki, to istnienie tegoż zobowiązania musi być uprzednio stwierdzone.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK