| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Wszczęcie postępowania
 
Kolejnym ważnym zagadnieniem wymagającym omówienia jest interpretacja pojęcia zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Wyjaśnienia wymaga, czy wystarczające jest samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, czy też konieczne jest wszczęcie postępowania upadłościowego. Za słuszne należy uznać stwierdzenie, że nie jest wystarczające samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Do skutecznego uwolnienia się przez zarządcę z odpowiedzialności wymagane jest wszczęcie postępowania upadłościowego. Nie powinno więc budzić wątpliwości, że nie uwolni się od odpowiedzialności członek zarządu, którego wniosek o ogłoszenie upadłości został przez sąd zwrócony.
Znacznie większe wątpliwości budzą zaś inne przyczyny powodujące niemożność kontynuowania postępowania upadłościowego. Jeżeli do sytuacji takiej dochodzi z powodu niepodejmowania przez zarząd czynności procesowych niezbędnych do kontynuowania tego postępowania, to właściwy wydaje się wniosek, że członkowie zarządu nie uwalniają się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki (tak też SN w wyroku z 20 stycznia 2004 r., II CK 356/02, Glosa 2005, nr 2, s. 21). Wszczęcie postępowania upadłościowego nie może być iluzoryczne, a do tego sprowadzałoby się samo złożenie wniosku bez późniejszego jego popierania w sposób wymagany przepisami prawa. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zasadniczo powinno doprowadzić do ogłoszenia upadłości, chyba że wcześniej zaszłyby okoliczności uzasadniające odstąpienie od tego zamierzenia (np. spłata długów, dofinansowanie ze strony wspólników lub innych inwestorów). W związku z tym należy uznać za zasadny pogląd, iż członek zarządu w celu uwolnienia się od odpowiedzialności przewidzianej art. 299 k.s.h. powinien nie tylko złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości (czy to z zawarciem układu, czy likwidacyjnej), ale również powinien podejmować wszelkie przewidziane prawem kroki wymagane do skutecznego kontynuowania tego postępowania.
Wniosek powyższy rodzi pytanie, jak daleko ten obowiązek ma sięgać, a dokładniej, czy spełnienie przesłanki określonej art. 299 par. 2 k.s.h. oznacza konieczność zaspokojenia wierzyciela w toku postępowania upadłościowego, bądź to poprzez udział w podziale funduszów masy upadłości, bądź też w drodze realizacji układu zawartego z wierzycielami w przypadku postępowania upadłościowego, z możliwością zawarcia układu. W świetle przepisów art. 299 par. 2 k.s.h. nie wydaje się uzasadniony taki wniosek.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK