| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Członek zarządu może się jednak uwolnić od tej odpowiedzialności, jeśli wykaże, że we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub niezgłoszenie wniosku nastąpiło nie z jego winy.

Wszczęcie postępowania
 
Kolejnym ważnym zagadnieniem wymagającym omówienia jest interpretacja pojęcia zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Wyjaśnienia wymaga, czy wystarczające jest samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, czy też konieczne jest wszczęcie postępowania upadłościowego. Za słuszne należy uznać stwierdzenie, że nie jest wystarczające samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Do skutecznego uwolnienia się przez zarządcę z odpowiedzialności wymagane jest wszczęcie postępowania upadłościowego. Nie powinno więc budzić wątpliwości, że nie uwolni się od odpowiedzialności członek zarządu, którego wniosek o ogłoszenie upadłości został przez sąd zwrócony.
Znacznie większe wątpliwości budzą zaś inne przyczyny powodujące niemożność kontynuowania postępowania upadłościowego. Jeżeli do sytuacji takiej dochodzi z powodu niepodejmowania przez zarząd czynności procesowych niezbędnych do kontynuowania tego postępowania, to właściwy wydaje się wniosek, że członkowie zarządu nie uwalniają się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki (tak też SN w wyroku z 20 stycznia 2004 r., II CK 356/02, Glosa 2005, nr 2, s. 21). Wszczęcie postępowania upadłościowego nie może być iluzoryczne, a do tego sprowadzałoby się samo złożenie wniosku bez późniejszego jego popierania w sposób wymagany przepisami prawa. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zasadniczo powinno doprowadzić do ogłoszenia upadłości, chyba że wcześniej zaszłyby okoliczności uzasadniające odstąpienie od tego zamierzenia (np. spłata długów, dofinansowanie ze strony wspólników lub innych inwestorów). W związku z tym należy uznać za zasadny pogląd, iż członek zarządu w celu uwolnienia się od odpowiedzialności przewidzianej art. 299 k.s.h. powinien nie tylko złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości (czy to z zawarciem układu, czy likwidacyjnej), ale również powinien podejmować wszelkie przewidziane prawem kroki wymagane do skutecznego kontynuowania tego postępowania.
Wniosek powyższy rodzi pytanie, jak daleko ten obowiązek ma sięgać, a dokładniej, czy spełnienie przesłanki określonej art. 299 par. 2 k.s.h. oznacza konieczność zaspokojenia wierzyciela w toku postępowania upadłościowego, bądź to poprzez udział w podziale funduszów masy upadłości, bądź też w drodze realizacji układu zawartego z wierzycielami w przypadku postępowania upadłościowego, z możliwością zawarcia układu. W świetle przepisów art. 299 par. 2 k.s.h. nie wydaje się uzasadniony taki wniosek.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »