| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Lista przedsięwzięć
 
Dotację można dostać na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, rozbudowę istniejącego, unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej firmy oraz rozszerzenie zakresu działalności gospodarczej.
Oczywiście każdy urząd marszałkowski mógł inaczej określić listę przedsięwzięć, które będzie wspierał. Na przykład w wielkopolskim programie operacyjnym unijne pieniądze dostaną te projekty inwestycyjne, które będą miały charakter innowacyjny, będą tworzyły nowe miejsca pracy, przyczyniały się do tworzenia firm na terenach o niskim poziomie przedsiębiorczości lub też wspomagały rozwój eksportu i turystyki.
Rozpisania konkursów w regionalnych programach operacyjnych należy spodziewać najwcześniej pod koniec I kwartału tego roku. Dlatego warto śledzić strony internetowe poszczególnych urzędów marszałkowskich, na których są umieszczane informacje na temat aktualnego stanu przygotowań do startu unijnej pomocy w poszczególnych regionach.
Wsparcie dla małych i średnich firm w regionalnych programach operacyjnych


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK