| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

W każdym regionie inne warunki
 
W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno - zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.
Regionalne programy operacyjne będą w latach 2007-2013 dysponowały ponad 16 mld euro. Z tej kwoty ponad 3 mln euro zostanie przeznaczone na różnego rodzaju formy wsparcia przedsiębiorców. Chodzi nie tylko o dotacje bezpośrednie, ale także o środki na różnego rodzaju instytucje otoczenia biznesu. To ważna informacja, bo w latach 2007-2013 firmy będą miały do swojej dyspozycji nie tylko jeden program krajowy, z którego będą mogły czerpać pieniądze na rozwój, ale także aż 16 programów regionalnych.
 
Zasady podziału
 
Zamysł rządu przy podjęciu decyzji o takim podziale był następujący. Duże projekty o charakterze innowacyjnym, których wartość przekracza 8 mln zł, będą finansowane z programu Innowacyjna Gospodarka. Natomiast firmy, których planowane inwestycje nie przekraczają tego progu, powinny poszukać pieniędzy w regionach. W przeciwieństwie do dotychczasowych doświadczeń, firmy, które zdecydują się na aplikowanie o pieniądze z regionalnych programów operacyjnych, nie będą współpracowały w tym zakresie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym zakresie nastąpi pełna regionalizacja. Każdy urząd marszałkowski samodzielnie opracuje procedury wyboru projektów w konkursach. Konkursy zaś będzie rozpisywał albo sam urząd, albo też jednostka do tego powołana lub wybrana w przetargu.
 
Rodzaje pomocy
 
Na jakie rodzaje pomocy mogą liczyć przedsiębiorcy. Przeanalizujemy to na podstawie regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Wsparcie dla przedsiębiorstw w tym programie jest umieszczone w Działaniu 1.1 Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw. Samorząd Dolnego Śląska zdecydował się do tego jednego działania wrzucić wszelką możliwą pomoc finansową dla inwestycji przedsiębiorstw. Oznacza to, że o unijne pieniądze będą rywalizowały także inwestycje w nauki, IT, ochrony środowiska czy też turystyki (więcej na ten temat na stronie C4). W przypadku pozostałych regionalnych programów operacyjnych pomoc dla tych szczególnych rodzajów inwestycji jest wydzielona albo w postaci oddzielnych działań lub nawet priorytetów.
Na Dolnym Śląsku wsparcie dla normalnych projektów zostało podzielone na dwie kategorie. Pierwsza z nich to inwestycje w sektorze przedsiębiorstw. Szansę na unijną dotację będzie miał każdy projekt, który nie ma charakteru inwestycji odtworzeniowej, czyli polegającej na wymienieniu starych urządzeń na nowe. W szczególności o dotacje mogą starać się projekty, które polegają na rozpoczęciu w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego, zmianę wyrobu lub usługi oraz wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie innowacyjności podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Wartość projektu, liczona w postaci kosztów kwalifikowanych, powinna wynosić od 100 tys. zł do 8 mln zł.
O ten rodzaj wsparcia mogą ubiegać się wszystkie firmy, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku krócej niż dwa lata. Dla nich zarezerwowany jest oddzielny schemat wsparcia, stanowiący uzupełnienie dotacji na założenie firmy (patrz strona C2). Są to dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiostw. Wartość projektów, które mogą ubiegać się o unijną dotację, jest niższa niż w przypadku inwestycji małych i średnich firm i powinna mieścić się w graniach od 40 tys. zł do 800 tys. zł. Jak widać próg 40 tys. zł został ustawiony tak, by nie pokrywać się ze wsparciem udzielanym w programie Kapitał Ludzki.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK