| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wsparcie na tworzenie nowych firm
 
Założenie firmy wcale nie jest takie trudne. Najważniejsze są pomysł i determinacja, tym bardziej że rozpoczął się właśnie nowy rok, który niesie ze sobą możliwości posiłkowania się różnymi formami wsparcia. Co jest podstawą dobrego startu firmy? Przede wszystkim dobrze i rzetelnie wykonany biznesplan - przemyślany i przewidziany na różne okoliczności. Taki dokument przydaje się nie tylko przy samym stracie i planowaniu działalności przedsiębiorstwa, ale jest również podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na ten cel. Należy jednak pamiętać, że wniosek może złożyć każdy, ale tylko najlepsi otrzymają dotację. Na lata 2007-2013 w ramach dotacji unijnych na wspieranie szeroko pojętej przedsiębiorczości przewidziano cztery programy:
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - Działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej, skierowany do przedsiębiorców w sposób pośredni,
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki - Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,
- Regionalne Programy Operacyjne - poszczególne działania i osie priorytetowe w każdym województwie są inne,
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - oś priorytetowa 3 - Działanie 3.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Działanie 3.4 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstwa.
To, z którego z wyżej wymienionych programów dany przedsiębiorca może korzystać, zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj inwestycji, miejsce realizacji projektu, jego wielkość, klasyfikacja samego przedsiębiorstwa itp. Kwestią często nurtującą przedsiębiorców jest wybór odpowiedniego momentu zarejestrowania firmy. Programy, z których można ubiegać się o dofinansowanie, w swoich założeniach dokładnie precyzują tę kwestię, dlatego też przed podjęciem decydujących kroków warto dokładnie zorientować się, z jakiego programu można korzystać i jak to zrobić, by nie popełnić błędów. Nie można również zapomnieć o wymaganym wkładzie własnym, ponieważ realizację inwestycji należy sfinansować ze środków własnych, wspomagając się kredytem lub leasingiem, dofinansowanie natomiast wypłacane jest w formie refundacji po ostatecznym rozliczeniu się z poniesionych kosztów. Ogólny schemat procesu pozyskania dotacji składa się najczęściej z poniższych etapów:
- wybór odpowiedniego programu,
- przygotowanie dokumentacji,
- złożenie projektu,
- podpisanie umowy,
- realizacja projektu,
- rozliczenie projektu.
Proces ten może trwać zarówno miesiąc, jak i w bardziej ekstremalnych przypadkach nawet pół roku i dłużej. Warto być na to gotowym i przewidzieć plan awaryjny, na wypadek gdyby wystąpiła konieczność przesunięcia uruchomienia działalności w czasie. Wielkość dotacji, jaką może otrzymać przedsiębiorca, zależy od miejsca, w którym inwestycja jest realizowana. Ze względu na unijne przepisy o pomocy publicznej im bogatszy region, tym dotacja będzie mniejsza. I tak w Warszawie, dla mikroprzedsiębiorcy, nie przekroczy ona 50 proc. wartości inwestycji (a dokładniej - wartości kosztów kwalifikowanych). W Białymstoku natomiast wsparcie może wynieść nawet 70 proc.
Skąd uzyskać dotacje na założenie własnej firmy
AGNIESZKA SZUM
specjalistka ds. funduszy unijnych Eurochance
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »