| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Czas na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
 
Dla sektora rolniczego na lata 2007-13 zostało przewidziane wsparcie unijne w wysokości około 17 mld euro. Środki zostaną rozdysponowane w ramach 4 osi. Najwięcej, gdyż przeszło 7,2 mld euro, Ministerstwo Rolnictwa przeznaczyło na Poprawę konkurencyjności sektora rolnego i leśnego. W ramach tej osi pomocą objęte zostaną odpowiedniki działań znanych z poprzedniego okresu programowania dotyczące m.in.: ułatwienia startu młodym rolnikom, rent strukturalnych czy zalesiania. W listopadzie zeszłego roku niesłychaną popularnością cieszyło się działanie Modernizacje w gospodarstwach rolnych. W kolejkach rolnicy spędzali nawet do tygodnia, ale widać warto było.
W ramach działania wspierane były inwestycje w gospodarstwach rolnych w nowe urządzenia i maszyny, budowę, rozbudowę lub modernizację infrastruktury do kwoty wsparcia nieprzekraczającej 300 tys. zł. Obecnie zbliża się termin naboru wniosków do działania dla przedsiębiorstw rolniczych z sektora produkcyjnego, przetwórczego (znany z SPO-ROL) lub zajmujących się sprzedażą hurtową produktów rolnych, tudzież magazynowaniem i przechowywaniem.
Maksymalną jednorazową kwotą dotacji, o którą może powalczyć przedsiębiorstwo w przeciągu okresu programowania 2007-2013, to 20 mln zł. Pozytywną informacją jest również fakt skumulowania budżetu działania z poprzedniego roku wraz z obecnym. W praktyce oznacza to dwa razy więcej dofinansowanych inwestycji w 2008 roku. Jednakże wysokość wsparcia rozpoczyna się od 25 proc. dla dużych firm zatrudniających od 250 do 750 pracowników, poprzez 40 proc. dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Największe dofinansowanie mogą uzyskać inwestycje realizowane przez grupy producentów rolnych, także przedsiębiorstwa planujące inwestycje związane z przetwarzaniem produktów rolnych na cele energetyczne oraz podmioty z sektora MSP związane umowami długoterminowymi z grupami producentów rolnych. W tych wszystkich przypadkach zostało przewidziane 50 proc. wsparcia unijnego.
Z tego wynika, że np. grupa producentów rolnych w województwie Zachodniopomorskim planująca wybudować magazyny zbożowe wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem oraz zakupić maszyny i urządzenia wraz z infrastrukturą może otrzymać do 50 proc. dofinansowania całej inwestycji. Koszty związane z przygotowaniem się do inwestycji, m.in. projekt budowlany czy przygotowanie biznesplanu, są również kosztami kwalifikowalnymi.
Termin naboru wniosków nie jest jeszcze znany, aczkolwiek można spodziewać się, iż działanie wejdzie w życie na przełomie lutego i marca. Największe szanse na uzyskanie dofinansowania mają te przedsiębiorstwa, które rozpoczynają lub są w trakcie przygotowywania inwestycji oraz dokumentacji aplikacyjnej, chociaż dla spóźnialskich również istnieją pewne furtki do skorzystania z programu.
DOTACJE DLA PRZETWÓRSTWA ROLNO-SPOŻYWCZEGO
Wsparcie adresowane bezpośrednio do przedsiębiorstw działających w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego jest dostępne w działaniu 1.6 Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej. Głównymi beneficjentami mają być małe i średnie firmy, choć z ubiegania się o dotacje nie zostały wykluczone mikro i duże przedsiębiorstwa. Przewiduje się, że do końca 2015 roku z dotacji w ramach tego działania skorzysta ok. 3 tys. podmiotów. Pomoc skierowana będzie do wszelkich podmiotów, które wykonują działalność w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów spożywczych, i zatrudniają poniżej 750 osób lub wykazują obroty poniżej równowartości 200 mln euro.
Wspierane będą projekty wiążące się z modernizacją lub budową zakładów przetwórstwa produktów rolnych lub infrastruktury handlu hurtowego produktami rolnymi. Ważnym zamierzeniem jest także zwiększenie liczby miejsc pracy. Wysokość wsparcia wynosić będzie od 100 tys. do 20 mln zł (w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego nawet do 30 mln zł, jednak dofinansowanie na jeden zakład nie może przekroczyć 20 mln zł).
Poziom pomocy wynosi do 50 proc. wartości projektu, przy czym ten pułap osiągnąć mogą tylko małe lub średnie przedsiębiorstwa, które zaopatrują się w surowce na podstawie umów długoterminowych, zawieranych z grupami producentów rolnych. W przypadku braku takich umów maksymalny poziom dofinansowania wyznaczony jest na 40 proc.
Dotacja może zostać wydana na:
- budowę, modernizację lub przebudowę budynków lub budowli stanowiących infrastrukturę zakładów przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi,
- zakup lub instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania, magazynowania lub przygotowania produktów do sprzedaży,
- zakup lub instalację aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji lub magazynowania, w tym na oprogramowanie,
- zakup specjalistycznych środków transportu,
- zakup lub instalację urządzeń służących poprawie ochrony środowiska.
DOTACJA DLA SEKTORA RYBNEGO
Sektor rybołówstwa będzie mógł się ubiegać o dotacje tylko z programu operacyjnego pn. Ryby. Pomoc, którą mogą z niego uzyskać przedsiębiorcy, może zostać przeznaczona na budowę, rozbudowę, modernizację oraz zakup wyposażenia, a także na projekty polegające na wprowadzaniu innowacyjnych i proekologicznych procesów technologicznych. Dodatkowo będzie można uzyskać dotacje na zakup specjalistycznych środków transportu i produkcję wyrobów wysokiej jakości dla rynków niszowych. Pomoc udzielana jest w pierwszeństwie mikro i małym przedsiębiorstwom. Niestety wsparcie z tego programu nie będzie mogło trafić do nowo tworzonych firm. Podczas aplikowania o dotacje przedsiębiorcy będą musieli składać oświadczenie o niefinansowaniu ich inwestycji z innego programu operacyjnego.

ANDRZEJ PAŁUBA

starszy specjalista ds. funduszy unijnych Eurochance

 


Gazeta Prawna Nr 22/2008 [Dodatek Nowe Prawo 2008]
z dnia 2008-01-31

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK