| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Ekologia na wsi
 
Przedsiębiorcy, którzy działają na obszarach wiejskich, mogą zainteresować się środkami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach osi 1 Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej będzie możliwe uzyskanie dotacji do zakupu lub instalacji urządzeń służących poprawie ochrony środowiska. Beneficjentami będą firmy, które:
- wykonują działalność w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych,
- działają jako przedsiębiorcy wykonujący działalność jako małe lub średnie,
- zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub przedsiębiorstwo, którego obrót nie przekracza 200 mln euro.
Maksymalna wysokość wsparcia, jaką będzie można uzyskać w ramach PROW, wynosi 20 mln zł.
DOTACJA NA INWESTYCJE W ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Do 2020 roku 20 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w UE musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dla Polski ten próg został w połowie stycznia obniżony do 15 proc., lecz to nie zmienia faktu, że jego osiągnięcie będzie wymagało dużych nakładów inwestycyjnych. Z tego też powodu z funduszy unijnych na lata 2007-2013 przeznaczono na ten cel ponad 1,4 mld euro. Środki będą dostępne na dwóch szczeblach: w regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ).
W ramach PO IiŚ dotacje na odnawialne źródła energii są umieszczone w Priorytecie 9. Wsparcie będzie udzielane w ramach trzech działań:
- Działanie 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, w ramach którego będzie wspierana budowa lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię wody w małych elektrowniach wodnych do 10 MW, biogazu i biomasy, wiatru, a także ciepła przy wykorzystaniu energii geotermalnej i słonecznej
- Działanie 9.5 Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych, w ramach którego przewiduje się dofinansowanie budowy instalacji do produkcji biopaliw i biokomponentów
- Działanie 9.6 Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych, w ramach którego będzie udzielane wsparcie na budowę oraz modernizację sieci umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK