| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Ekologia na wsi
 
Przedsiębiorcy, którzy działają na obszarach wiejskich, mogą zainteresować się środkami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach osi 1 Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej będzie możliwe uzyskanie dotacji do zakupu lub instalacji urządzeń służących poprawie ochrony środowiska. Beneficjentami będą firmy, które:
- wykonują działalność w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych,
- działają jako przedsiębiorcy wykonujący działalność jako małe lub średnie,
- zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub przedsiębiorstwo, którego obrót nie przekracza 200 mln euro.
Maksymalna wysokość wsparcia, jaką będzie można uzyskać w ramach PROW, wynosi 20 mln zł.
DOTACJA NA INWESTYCJE W ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Do 2020 roku 20 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w UE musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dla Polski ten próg został w połowie stycznia obniżony do 15 proc., lecz to nie zmienia faktu, że jego osiągnięcie będzie wymagało dużych nakładów inwestycyjnych. Z tego też powodu z funduszy unijnych na lata 2007-2013 przeznaczono na ten cel ponad 1,4 mld euro. Środki będą dostępne na dwóch szczeblach: w regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ).
W ramach PO IiŚ dotacje na odnawialne źródła energii są umieszczone w Priorytecie 9. Wsparcie będzie udzielane w ramach trzech działań:
- Działanie 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, w ramach którego będzie wspierana budowa lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię wody w małych elektrowniach wodnych do 10 MW, biogazu i biomasy, wiatru, a także ciepła przy wykorzystaniu energii geotermalnej i słonecznej
- Działanie 9.5 Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych, w ramach którego przewiduje się dofinansowanie budowy instalacji do produkcji biopaliw i biokomponentów
- Działanie 9.6 Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych, w ramach którego będzie udzielane wsparcie na budowę oraz modernizację sieci umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »