| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Ważna ochrona środowiska naturalnego
 
Ochrona środowiska naturalnego zawsze była ważna w Unii Europejskiej. Dotacje na inwestycje w tej dziedzinie przedsiębiorcy mogą znaleźć zarówno w programach krajowych, jak i regionalnych.
Firmy, które będą chciały uzyskać dotacje dla swoich inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, powinny zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest wielkość przedsiębiorstwa, a drugą wartość projektu. Z regionalnych programów operacyjnych mogą być finansowane tylko inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast wszystkie firm, wliczając w to duże przedsiębiorstwa, mogą ubiegać się o dotacje z Priorytetu 4 Programu Infrastruktura i Środowisko. Podobnym kryterium granicznym jest wielkość projektu. Inwestycje o wartości poniżej 8 mln zł powinny ubiegać się o dotacje z regionalnych programów operacyjnych, natomiast o wartości większej z PO IiŚ.
 
Emisja zanieczyszczeń
 
Z programu krajowego w ramach Priorytetu 4 wspierane będą projekty, których realizacja spowoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych przez firmy do środowiska, w tym emitowanych do powietrza, odprowadzanych ze ściekami oraz redukujące ilość wytwarzanych odpadów i zwiększające udział odpadów poddawanych procesom odzysku, w szczególności recyklingu oraz prowadzące do ograniczenia poziomu hałasu do obowiązujących norm. Preferowane będą projekty zgodne z wymogami dokumentów referencyjnych BAT, prowadzące do zmniejszenia zużycia wody, mające na celu ograniczenie ilości substancji niebezpiecznych odprowadzanych wraz ze ściekami, dotyczące ochrony powietrza, wykorzystujące odnawialne lub alternatywne źródła energii oraz prowadzące do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń: tlenki azotu i pyłów, a także SO2 i CO2.
W przypadku projektów dotyczących źródeł spalania jako priorytetowo będą traktowane projekty dotyczące instalacji o mocy powyżej 50 MW (w tym jednostek opalanych węglem), prowadzące do zmniejszenia emisji pyłów preferowane będą projekty wskazane w Traktacie Akcesyjnym. W ramach priorytetu wspierane będą też przedsięwzięcia nieinwestycyjne, polegające na wdrożeniu systemów zarządzania środowiskowego oraz uzyskaniu ekoznaków dla produktów.
 
Nowe możliwości
 
W porównaniu z możliwościami uzyskania wsparcia na inwestycje w celu dostosowania do norm w dziedzinie ochrony środowiska, które były dostępne w latach 2004-2006 w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, przedsiębiorcy mają kilka nowych możliwości, po które warto sięgnąć. Należy przy tym pamiętać, że dotacje dla firm w dziedzinie ochrony środowiska nie cieszyły się w poprzednich latach tak dużą popularnością jak dotacje inwestycyjne.
Złą informacją jest to, że w Priorytecie 4 PO IiŚ bardzo nisko został ustawiony próg maksymalnego wsparcia z funduszy unijnych. Większość inwestycji będzie mogła liczyć na dotacje w maksymalnej wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Podobnie jak to miało miejsce dla funduszy unijnych Działanie 4 będzie wdrażał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dotacje dla firm na inwestycje w dziedzinie ochrony środowiska są także dostępne w regionalnych programach operacyjnych. Możliwości uzyskania wsparcia przeanalizujemy na przykładzie RPO dla województwa wielkopolskiego. Wsparcie dla firm w tym obszarze będzie udzielane w Działaniu 1.2. Wsparcie rozwoju MSP, czyli razem z dotacjami inwestycyjnymi. To minus, bo projekty ekologiczne będą musiały rywalizować z projektami inwestycyjnymi, często wysokiej innowacyjności. Plusem jest to, że przedsiębiorcy mogą liczyć na wyższe dotacje. W Wielkopolsce małe firmy będą mogły dostać refundację maksymalnie 60 proc. wartości projektu, a średnie - 50 proc.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK