| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wsparcie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych
 
Jednym z głównych celów wspierania polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych w perspektywie finansowej na lata 2007-2013 będzie podniesienie ich innowacyjności. Można to osiągnąć przez udzielenie im pomocy finansowej we wdrożeniu najnowszych technologii albo też wspieranie ich przy prowadzeniu samodzielnych prac badawczo-rozwojowych.
By zachęcić polskich przedsiębiorców do szerszego korzystania z osiągnięć nauki w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), na współfinansowanie badań zleconych przez firmę oraz na późniejsze wdrożenie ich efektów zostało przeznaczone ponad 2,2 mld zł. Zostały one podzielone na dwie pule, które będą w dyspozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Z tych pieniędzy mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, bo są one udostępnione zarówno małym i średnim firmom, jak i dużym.
Połowa tych środków jest dostępna w ramach Działania 1.4 Wspieranie projektów celowych. Te środki mają sfinansować przedsięwzięcia badawcze, które mają doprowadzić do określonego celu. Jest nim uzyskanie tzw. prototypu, czyli gotowego do wdrożenia efektu prac naukowych. Nie jest przy tym ważne, czy będzie to nowe urządzenie, substancja chemiczna czy też rozwiązanie organizacyjne. Badania mogą zostać prowadzone przez przedsiębiorców, grupy przedsiębiorców lub też zlecone na zewnątrz.
Maksymalna wysokość dotacji ma wynosić 70 proc. Należy jednak spodziewać się, że w rzeczywistości będzie ona niższa. Firma będzie musiała wyłożyć co najmniej 30 proc. kosztów w przypadku badań przemysłowych oraz 45 proc. w przypadku prac rozwojowych. Maksymalnie można z funduszy unijnych dostać 20 mln zł. W województwach mazowieckim i łódzkim wartość projektu musi przekroczyć 400 tys. zł, ponieważ podobne działania są zaplanowane w regionalnych programach operacyjnych tych dwóch województw.
Jeśli badania zakończą się powodzeniem i zostanie opracowany prototyp, to firma będzie miała szansę otrzymać kolejną dotację. O jej przyznaniu będzie decydowało badanie rynkowe, które zostanie przeprowadzone po zakończeniu pierwszej części projektu. Jeśli pokaże ono, że wdrożenie wyników prac badawczych ma sens z ekonomicznego punktu widzenia, to przedsiębiorca uzyska kolejną dotację. Wydatki, które będą ponoszone na badania, są kosztami kwalifikowanymi.
Na dotacje inwestycyjne w ramach Działania 4.1 w Programie PO IG przeznaczono 240 mln euro z funduszy unijnych. Nie wszystkie pieniądze, które trafią do przedsiębiorcy, będą musiały zostać wydane na zakup środków trwałych. Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego, liczona w wartość kosztów kwalifikowanych, nie może przekroczyć 50 mln euro. Natomiast maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 20 mln zł. Wysokość minimalnego wkładu własnego firmy jest określona przez mapę pomocy publicznej i waha się - w zależności od lokalizacji przedsiębiorstwa - od 30 proc. do 50 proc.
Dla przedsiębiorstw, które będą chciały skorzystać z tej formy wsparcia, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje szereg ułatwień. Przede wszystkim nie będzie potrzeby składania dwóch wniosków i startowanie w dwóch konkursach. Dzięki temu przedsiębiorca zyska pewność, że jeśli jego projekt badawczy dostanie dotację, to będzie miał także przyznane pieniądze na wdrożenie jego efektów. Dodatkowo firma będzie mogła skorzystać z opieki ze strony promotora projektu, który m.in. oceni, czy kwalifikuje się on do uzyskania wsparcia z Programu IG.
Inne możliwości stwarza Działanie 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa w Programie Innowacyjna Gospodarka. Można z niego uzyskać dotacje na:
- projekty związane z podjęciem lub rozwojem działalności badawczo-rozwojowej przez firmę (w tym na przekształcenie przedsiębiorcy w CBR) obejmujące zakup usług doradczych (wyłącznie dla MSP) oraz zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzeniem prac w zakresie B+R w przedsiębiorstwach,
- projekty w zakresie opracowania wzoru przemysłowego lub użytkowego i wdrożenia go do produkcji obejmujące zakup usług doradczych (opracowanie dokumentacji projektu koncepcyjnego, opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej i techniczno-technologicznej, opracowanie wzorniczego projektu autorskiego,
- przygotowanie projektu ostatecznego, niezbędne szkolenia oraz zakup środków trwałych lub/i wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do wykonania partii testowej i wdrożenia wzoru do produkcji seryjnej.
O wsparcie z tego działania mogą ubiegać się zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże firmy. Dotacje będą udzielane zgodnie z mapą pomocy regionalnej:
- duże firmy - maksymalnie 50 proc.
- średnie firmy - maksymalnie 60 proc.
- małe firmy - maksymalnie 70 proc.
Kwota dotacji nie może być niższa niż 35 tys. euro i nie może przekroczyć 35 mln euro. To oznacza, że o wsparcie w ramach Działania 4.2 mogą ubiegać się projekty o wartości nie większej niż 35 mln euro.

Wsparcie w dziedzinie badawczo-rozwojowej
 

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK