| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w 2008 roku

W tym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na znaczną pomoc finansową. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych częściowo sfinansuje składki na ubezpieczenia społeczne pracowników. Pracodawcy mogą również liczyć na częściowe dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Rodzaje rozliczeń rocznych

Obowiązek rocznego rozliczenia dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wynika z art. 26c ust. 5 wskazanej wyżej ustawy. Podobnie jak w poprzednich latach, dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych rozlicza się według kryteriów rozliczenia bieżącego i rozliczenia łącznego. Rozliczenia przy użyciu obu kryteriów dokonuje się poprzez złożenie jednego formularza INF-D-R oraz wpłatę kwoty nadmiernie pobranej od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do rozliczenia łącznego niezbędny jest dodatkowo formularz INF-D-Kz.
Rozliczenia dofinansowania za 2007 rok należy dokonywać memoriałowo na formularzach ustalonych według wzorów określonych jeszcze w rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2003 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 232, poz. 2330 z późn. zm.), obowiązujących w okresie uzyskiwania pomocy przez pracodawców. Wynika to przede wszystkim z tego, że wzory te jako jedyne zawierają wyraźne odesłanie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 29 stycznia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 20, poz. 118), nadal regulujących sposób ustalania wartości niezbędnych do dokonania rozliczenia, co z kolei wynika z par. 10 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (Dz.U. nr 240, poz. 1756).
 
Rozliczenie bieżące

Zgodnie z art. 26c ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozliczenie według kryteriów rozliczenia bieżącego dotyczy wszystkich pracodawców, którzy uzyskali dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej wypłaconego za którykolwiek z miesięcy 2007 r., w tym pracodawców niebędących przedsiębiorcami, czy pracodawców zatrudniających pracowników dla celów niezwiązanych z prowadzaniem jakiejkolwiek działalności (np. w charakterze pomocy domowych). Rozliczenie to polega na porównaniu kwoty uzyskanego dofinansowania do kwoty dofinansowania należnego. Kwotą uzyskanego dofinansowania jest suma kwot wykazanych w poz. 46 i 47 informacji INF-D-P stanowiącej załącznik do rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, a uzyskanych do wynagrodzeń wypłaconych z tytułu zatrudnienia pracownika od stycznia do grudnia 2007 r. włącznie. Do kwoty tej należy włączyć także kwoty niewypłacone, ale przyznane za ten okres przed dniem dokonania rozliczenia. Kwotę tę należy wykazać w poz. 80 INF-D-R i uwzględnić ją w kwotach zbiorczych w poz. 76 i 77 INF-D-R.
Kwotą dofinansowania należnego jest kwota, która zgodnie z art. 26a-26c wskazanej wyżej ustawy przysługiwała pracodawcy za okres, za który pracodawca składał wnioski Wn-D i zatrudniał pracowników, na których składał wspomniane informacje INF-D-P. Należy podkreślić, że przy rozliczeniu według kryteriów rozliczenia bieżącego nie bierze się pod uwagę statusu kwot dofinansowania, czyli tego, czy stanowią pomoc publiczną w rozumieniu art. 87 TWE lub jaki rodzaj pomocy mogłyby stanowić. Wszystkie kwoty ustala się wyłącznie na podstawie art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i wyżej wymienionego rozporządzenia.
Jeżeli kwota dofinansowania uzyskanego jest większa od kwoty dofinansowania należnego, to zgodnie z par. 6 ust. 1 rozporządzenia pracodawca ma obowiązek wykazać w poz. 77 i 80 INF-D-R i zwrócić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych różnicę pomiędzy tymi kwotami. W przeciwnym razie może na podstawie par. 6 ust. 2 tego rozporządzenia w terminie do 30 września roku następującego po roku zatrudnienia pracownika złożyć do PFRON korygujący wniosek Wn-D i wystąpić o wypłatę kwoty należnej, a nieotrzymanej. W tym przypadku kwota ta nie znajdzie odzwierciedlenia w formularzu rozliczenia rocznego.
Pracodawca powinien rozważyć odprowadzenie do PFRON kwoty, o której mowa w par. 6 ust. 1 rozporządzenia, jeszcze przed wypełnieniem INF-D-R. Ułatwi to rozliczenie, umożliwi wykazanie braku zaległości wobec funduszu i w praktyce przyspieszy uzyskiwanie dofinansowania i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych w 2008 roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK