| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku i 1 stycznia 2008 r. weszło w życie wiele aktów prawnych ważnych dla obrotu gospodarczego. Dotyczą one m.in. egzekucji komorniczej, przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przeliczania wartości przetargów publicznych.

Połączenie jednostek badawczych
 

1 stycznia 2008 r. Przemysłowy Instytut Motoryzacji został włączony do Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej. Nowa jednostka zajmie się homologacją i certyfikacją wyrobów motoryzacyjnych oraz konstruowaniem i wykonywaniem prototypów pojazdów i ich osprzętu.
Połączenie jednostek następuje przez włączenie Przemysłowego Instytutu Motoryzacji do Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej (dalej - Instytut).
Nadzór nad powstałą jednostką będzie sprawował minister gospodarki. Do zakresu działania Instytutu będzie należeć w szczególności homologacja i certyfikacja wyrobów motoryzacyjnych w zakresie uzyskanych uprawnień oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Prace w tym ostatnim zakresie dotyczyć będą: biokomponentów, paliw i biopaliw ciekłych, środków smarowych, dodatków uszlachetniających do paliw ciekłych oraz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Zadaniem Instytutu w tym zakresie będzie opracowywanie i modernizacja technologii produkcji, ocena jakości i określanie zagrożeń ekologicznych związanych ze stosowaniem biokomponentów i paliw.
Przedmiotem działania Instytutu w zakresie problematyki przemysłu motoryzacyjnego będzie prowadzenie badań naukowych w zakresie magazynowania, transportu i dystrybucji biokomponentów, paliw, smarów oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie kontroli ich jakości. Skutkiem badań będzie przystosowywanie ich wyników do wdrażania w przemyśle i transporcie. Instytut zajmie się także konstruowaniem oraz wykonywaniem prototypów pojazdów, ich zespołów, osprzętu oraz aparatury i urządzeń badawczych. W ramach działalności uzupełniającej będzie prowadził działania w zakresie szkolenia, informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, wynalazczości oraz ochrony własności przemysłowej.
Włączenie nastąpi według stanu ujętego w sprawozdaniu finansowym, sporządzonym na dzień 31 grudnia 2007 r. Instytut przejmuje mienie oraz zobowiązania i należności włączanej jednostki w formie protokołu zdawczo-odbiorczego i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem była włączana jednostka, bez względu na ich charakter prawny. Zadania ujęte w planie rzeczowo-finansowym tej jednostki wprowadza się do planu rzeczowo-finansowego Instytutu według stanu realizacji na dzień 31 grudnia 2007 r. Po połączeniu jednostek obowiązywał będzie system finansowo-księgowy oraz system finansowo-płacowy stosowany przez Instytut Paliw i Energii Odnawialnej przed dniem połączenia.
 

PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie ministra gospodarki z 9 listopada 2007 r. w sprawie połączenia Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej oraz Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (Dz.U. nr 219, poz. 1625).

 
Sprzęt elektryczny i elektroniczny
 

Od nowego roku producenci, importerzy i dystrybutorzy sprzętu RTV i AGD są zobowiązani do osiągnięcia odpowiednich poziomów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Obowiązujące od ponad dwóch lat przepisy określają, że producenci, importerzy i dystrybutorzy sprzętu RTV i AGD muszą organizować i finansować system zbierania odpadów, którymi są stare pralki, lodówki czy telewizory. Od 1 stycznia 2008 r. muszą oni zapewnić odzysk na poziomie 80 proc. masy wszystkich zebranych odpadów, które powstały z lodówek, pralek czy mikrofalówek. Ponadto muszą zapewnić recykling części i substancji z takich urządzeń na poziomie 75 proc. masy zużytego sprzętu.
Producenci komputerów, drukarek czy telewizorów muszą natomiast zapewnić odzysk na poziomie 75 proc. masy zebranych takich urządzeń. Recykling części z takiego sprzętu ma być na poziomie 65 proc.
Ustawodawca określił również poziomy odzysku i recyklingu także dla produktów, które się składają z elementów ciężko przetwarzanych, jak tworzywa sztuczne (np. tostery, odkurzacze czy oprawy oświetleniowe). Producenci takich urządzeń muszą zapewnić odzysk z zebranych odpadów tego typu na poziomie 70 proc. ich masy. Recykling z elementów tych urządzeń ma być z kolei na poziomie 50 proc.
Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnie wskazanych poziomów, będzie musiał uiścić opłatę produktową. Naliczana jest ona według stawek ustalonych dla poszczególnych grup odpadów. Jeżeli przykładowo producent lub dystrybutor telewizorów zbierze tonę starych odbiorników, których nie podda odzyskowi i recyklingowi, to zapłaci 18 tys. zł opłaty produktowej (180 zł za 1 kg odpadu).
Jeżeli nie uiści się opłaty produktowej albo będzie ona za niska, to główny inspektor ochrony środowiska wyda decyzję, w której ustali wysokość należnej opłaty produktowej. Jeżeli nie dokona się wpłaty w ciągu 14 dni od decyzji głównego inspektora, to wówczas zostanie nałożona dodatkowa opłata produktowa - 50 proc. kwoty, która nie została zapłacona.
 

PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495).

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK