| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

Podatek w spółce cywilnej
 
W analogiczny sposób wyliczają podatek dochodowy osoby, które zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej (lub innej osobowej). Z tym że podstawą opodatkowania (dochodem do opodatkowania) w ich przypadku jest część dochodu uzyskanego przez spółkę, odpowiadająca udziałowi tej osoby w spółce.
Praktycznie przedstawia się to tak, że dla wszystkich podatników działających w formie spółki prowadzona jest jednak księga przychodów i rozchodów. Na podstawie dokonanych w niej zapisów dotyczących przychodów i kosztów dla każdego wspólnika wyliczana jest odpowiadająca jego udziałowi część przychodu, kosztów jego uzyskania, a w konsekwencji także dochodu. Każdy też ze wspólników, jako odrębny podatnik ewentualnie pomniejsza ów dochód o przysługujące mu odliczenia lub ulgi.
 
Prawo do preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem
 
Natomiast przywilejem osób korzystających z opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej na podstawie tabeli podatkowej jest możliwość skorzystania z preferencyjnego sposobu ustalania podatku za rok podatkowy: rozliczenia małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci. Zagadnienie to omawiam w tym miejscu, ponieważ przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie na podstawie art. 30c ustawy (w formie podatku w stałej wysokości 19 proc.), automatycznie prawa do takich rozliczeń zostają pozbawieni.
Ten przywilej podatkowy ma praktyczne znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców, których współmałżonek nie uzyskuje własnego dochodu, bo pozostaje na utrzymaniu przedsiębiorcy albo jest osobą z podatnikiem współpracującą. Decyduje o tym mechanizm wyliczania podatku. Otóż wylicza się go od połowy wspólnego dochodu małżonków, oczywiście na podstawie tabeli podatkowej, a następnie mnoży przez 2.
Z pozoru jest to działanie, które jest pozbawione sensu. I tak by było, gdyby nie kwota wolna oraz dochodowe progi w tabeli podatkowej; wówczas bowiem podatek wyliczony na podstawie takiego działania byłby równy sumie podatków wyliczonych oddzielnie dla każdego z małżonków.
Ponieważ przy wyliczaniu podatku z tabeli są progi skali i kwota wolna, to w efekcie, jeśli przedsiębiorca uzyskuje bardzo wysokie dochody i musiałby od części z nich płacić podatek w wysokości 30 czy nawet 40 proc., gdy rozliczy się z małżonkiem niemającym dochodu lub który uzyskał mały dochód, zredukuje swoją rzeczywistą stopę podatkową do 19 proc. lub mniej, o czym najlepiej przekonać się na przykładach.
PRZYKŁAD
Rozliczenie z małżonką bez dochodów
Przedsiębiorca uzyska w 2008 roku dochód do opodatkowania z działalności gospodarczej w wysokości 80 000 zł. Małżonka podatnika pozostaje na jego wyłącznym utrzymaniu i w 2008 roku nie zarobi ani złotówki. Gdyby przedsiębiorca rozliczał się z podatku sam, zapłaciłby 18 519,21 zł podatku. Gdy rozliczy się z małżonką, wyliczy podatek od 40 000 zł i pomnoży razy 2, co da podatek w wysokości 14 026,30 zł.
By skorzystać z preferencyjnego opodatkowania małżonków nie wystarczy jednak samo rozliczanie podatku na podstawie tabeli podatkowej. Dodatkowo musi być spełnionych kilka warunków formalnych (określonych w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przede wszystkim między małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa. Ponadto muszą oni pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (za wyjątkiem przypadku, w którym współmałżonek umrze w czasie roku podatkowego).
Warto przy tym wiedzieć, że preferencyjne opodatkowanie można zastosować zarówno wtedy, gdy każdy z małżonków osiąga dochody, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł podlegających podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, a także gdy osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku (nieprzekraczające kwoty wolnej, czyli mniej niż 3088,68 zł).
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK