| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

Księga przychodów jest podstawą do ustalenia dochodu
 
Niezależnie od sposobu płacenia podatku dochodowego osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą muszą założyć i prowadzić księgę przychodów i rozchodów oraz ewentualnie dodatkową dokumentację. W przypadku spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych księga jest prowadzona dla spółki.
Zasady, według których należy postępować w tym zakresie, są dla obu grup podatników wyliczających podatek z tabeli lub płacących go w stałej wysokości 19 proc. identyczne. Różnice pojawiają się dopiero od momentu po ustaleniu dochodu do opodatkowania.
Księgę przychodów i rozchodów zakładamy z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej. Gdy księgę zakładamy po raz pierwszy, musimy w ciągu 20 dni od jej założenia zawiadomić o tym kierownika urzędu skarbowego na piśmie.
Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.
Szczegółowe zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w tym dokonywania w niej wpisów oraz ustalania dochodu do opodatkowania zawarte są w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), z którym trzeba się bardzo dokładnie zapoznać.
Wyboru sposobu opodatkowania: podatek liniowy 19 proc. czy ustalany według skali, nie mogą dokonać podatnicy rozpoczynający działalność samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Jednak jeżeli podatnicy tacy nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą dokonać wyboru podatku liniowego.
W 2008 roku dochód ten otaksowany jest w następujący sposób:
- do kwoty 3088,68 zł zwolniony jest w całości z podatku - w tabeli odpowiada temu kwota 586,85 zł,
- kwota od 3088,68 zł do 44 490 zł objęta jest stawką podatku 19 proc. - z tabeli liczy się podatek w wysokości 19 proc. podstawy wymiaru, po czym odejmuje 586,85 zł,
- kwota od 44 490 do 85 528 zł objęta jest stawką podatku 30 proc. - z tabeli liczy się podatek w ten sposób, że najpierw wylicza się 30 proc. nadwyżki ponad kwotę 44 490 zł, a potem dodaje się do niej 7 866,25 zł (jest to podatek wyliczony przedstawionym wyżej sposobem od dochodu w wysokości 44 490 zł, oczywiście z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku),
- kwota powyżej 85 528 zł objęta jest stawką podatku 40 proc. - z tabeli liczy się podatek w ten sposób, że ustala się 40 proc. od nadwyżki dochodu ponad 85 528 zł i dodaje kwotę 20 177,65 zł, która jest podatkiem wyliczonym według opisanej wyżej metody od dochodu w wysokości 85 528 zł.
W efekcie rzeczywista stopa podatkowa - a więc wysokość podatku, który trzeba zapłacić w stosunku do dochodu, który trzeba opodatkować - zawsze jest ułamkiem, często niższym od 19 proc. i nigdy nieosiągającym pełnych 40 proc. Niezależnie bowiem od wysokości dochodu, zawsze jego kawałek jest zwolniony z podatku, kawałek otaksowany stawką 19 proc., kolejny stawką 30 proc. i dopiero reszta stawką 40 proc.
Mylne jest więc (choć niestety dość częste) przekonanie, że przekroczenie określonej granicy dochodu powoduje, że podatnik od całości dochodu musi zapłacić podatek 30 czy nawet 40 proc.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK