| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

Karta podatkowa czy ryczałt od przychodów
 
Co najważniejsze, osoba fizyczna rozliczająca dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej może wybrać dla każdego kolejnego roku podatkowego inny sposób opodatkowania. Na przykład powrócić od podatku liniowego czy wyliczanego według skali podatkowej płaconego za 2007 rok do karty podatkowej w 2008 roku, o ile tylko spełnia formalne warunki dla opodatkowanie w tej formie. Jednak te uproszczone formy opodatkowania są coraz mniej opłacalne wówczas, gdy osiąga się wysokie koszty, np. w handlu rzeczami, na które jest niska marża. Na dodatek w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest obrót, a od 1 stycznia limit uprawniający do skorzystania z tej formy został zmniejszony z 250 tys. euro do 150 tys. euro. Na dodatek osoby, które w trakcie roku 2008 utracą prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wskutek przekroczenia tego limitu i będą musiały przejść na księgę przychodów i rozchodów, nie będą mogły w tym roku skorzystać z podatku liniowego w stałej wysokości 19 proc. Dlatego, rozważając wariant podatku uproszczonego, zwłaszcza ryczałtu, warto już teraz zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie podatek liniowy od działalności gospodarczej.
I jeszcze jedna ważna kwestia. Ponieważ podatnicy korzystający z opodatkowania działalności gospodarczej w innej formie niż skala podatkowa nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej (chyba że oprócz tego osiągają dochody opodatkowane według skali), a ulga ta, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, zwalnia od podatku istotne kwoty dochodów, dla wyboru formy opodatkowania na 2008 rok dla wielu osób kluczową, poza wysokością przychodu, może być także ta kwestia.
 
KTO MOŻE PŁACIĆ PODATEK NA ZASADACH KARTY PODATKOWEJ
 
Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność:
- usługową lub wytwórczo-usługową,
- gastronomiczną,
- w zakresie usług transportowych,
- w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach,
- w wolnych zawodach,
- polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i usług weterynaryjnych,
- w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi,
- w zakresie usług edukacyjnych, polegającą na udzielaniu lekcji na godziny.
Muszą jednak przy tym spełniać szereg warunków dotyczących głównie zakresu prowadzonej działalności oraz zatrudnianych osób. W wielu przypadkach, aby płacić kartę, trzeba działalność wykonywać jednoosobowo lub nie korzystać przy prowadzeniu działalności z usług osób zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Ponadto podatnik lub małżonek nie może prowadzić innych rodzajów działalności gospodarczej, poza uprawniającymi do opodatkowania w formie karty podatkowej, ani wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
 
Wniosek o kartę
 
Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności. W tym roku, ze względu na kalendarz, terminem granicznym jest 21 stycznia 2008 r.
Za usługi specjalistyczne uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi.
Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności w różnym zakresie lub prowadzi działalność w odrębnych zakładach, łączne zatrudnienie nie może przekroczyć stanu zatrudnienia określonego dla zakresu działalności, dla którego przewidziano najniższy stan zatrudnienia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK