| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania

Podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej mogą w każdym kolejnym roku opodatkować je inaczej, korzystniej dla siebie. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek w stałej wysokości 19 proc., określany też mianem podatku liniowego od działalności gospodarczej, a w ostateczności opodatkowanie według skali podatkowej.

Preferencje dla samotnych rodziców
 
W podobny preferencyjny sposób podatek mogą ustalać osoby, które samotnie wychowują dzieci. I to zarówno wtedy, gdy dzieci te uzyskują swoje dochody, jak i dochodów nie uzyskują. Sposób wyliczania podatku jest dokładnie taki sam jak w przykładach, które przedstawiłem dla rozliczeń małżeńskich.
Z takiego rozliczenia mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i wyliczający podatek z tabeli podatkowej, ale którzy jednocześnie spełniają następujące warunki (określone także w art. 6 przywołanej wyżej ustawy).
Po pierwsze - za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Po drugie, osoba ta musi wychowywać w roku podatkowym:
- albo dzieci małoletnie,
- albo dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
- albo dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (czyli nieprzekraczającej kwoty wolnej, a więc 3088,68 zł).
Przedsiębiorca, który będzie płacił podatek wyliczany z tabeli podatkowej, ma ponadto prawo do odliczenia od dochodu lub od podatku wydatków, na które przysługują ulgi.
 
Bez prawa do kwoty wolnej
 
Do momentu ustalenia podstawy opodatkowania podatek w stałej wysokości 19 proc. ustalamy dokładnie tak samo, jak w przypadku, gdy podatek wyliczany jest z tabeli.
Przy tej metodzie opodatkowania nie ma więc kwoty wolnej od podatku! Mało tego, wybór tej formy opodatkowania jest równoznaczny z pozbawieniem prawa do rocznego rozliczenia podatku na zasadach preferencyjnych - małżonków lub osoby samotnie wychowującej dzieci. Ponadto od dochodu opodatkowanego w tej formie oraz podatku 19-proc. nie można dokonywać odliczeń z tytułu ulg, w tym tak istotnej od rozliczenia za 2007 rok ulgi prorodzinnej (odliczenia od należnego podatku po 1145,08 zł na każde dziecko). Odjąć można jedynie obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i ewentualną stratę z lat poprzednich - od dochodu oraz składkę na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne - od podatku.
PRZYKŁAD
Ustalanie podatku 19 proc.
Przedsiębiorca ma prawo i decyduje się skorzystać z opodatkowania na podstawie art. 30c ustawy, czyli w formie podatku w stałej wysokości 19 proc. Wówczas założy księgę przychodów i rozchodów i będzie w niej wpisywał przychody oraz koszty ich uzyskania. Na tej podstawie - odejmując od przychodów koszty - ustali dochód. Następnie zaś od tego dochody wyliczy podatek w wysokości 19 proc. Podatek ten wylicza od każdej kwoty dochodu, nawet gdyby wyniósł on tylko 1 zł (wówczas podatek to 19 gr, a do zapłacenia 20 gr, gdyż trzeba zastosować zaokrąglenie).
Jeśli jednak zdarzy się, że przedsiębiorca w danym roku podatkowym uzyskuje także inne dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to wówczas dochodów tych nie dolicza do opodatkowania podatkiem liniowym. I odwrotnie rozliczając te inne dochody nie uwzględnia w rozliczeniu dochodu opodatkowanego podatkiem 19-proc.
Opisane wyżej okoliczności, w tym mające wymiar rachunkowy, powinny ułatwić wybór formy, w jakiej przedsiębiorca płacił będzie podatek, rzecz jasna, o ile nie ma przeszkód formalnych do skorzystania z podatku 19-procentowego.
I tak z pewnością tradycyjne opodatkowanie z tabeli podatkowej korzystniejsze będzie dla osób, które szacują, że ich dochód (z działalności gospodarczej oraz innej podlegającej podatkowi z tabeli) nie przekroczy w skali roku 47,5 tys. zł. A jeśli w grę wchodziłaby utrata prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, wspólny dochód nie przekracza 95 tys. zł.
Tak ustalone umownie granice opłacalności podatku w stałej wysokości 19 proc. w konkretnych przypadkach mogą być jeszcze wyższe, gdy uwzględni się utratę korzyści, jakie uzyskałby podatnik z tytułu wszelkich odliczeń w ramach ulg podatkowych, zwłaszcza ulgi prorodzinnej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK