| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > W jaki sposób zabezpieczyć wykonanie kontraktu

W jaki sposób zabezpieczyć wykonanie kontraktu

Prowadzenie skutecznej działalności gospodarczej wymaga pewnej dozy zaufania w relacjach z kontrahentami - zwłaszcza z tymi, z którymi firma pozostaje w stałych stosunkach handlowych. Zaufanie warto jednak wzmocnić należytym zabezpieczeniem wykonania kontraktu, które pozwoli zaspokoić roszczenia na wypadek kłopotów finansowych lub złej woli kontrahenta. W przewodniku omawiamy najważniejsze sposoby zabezpieczenia umów w obrocie gospodarczym: weksel, poręczenie, cesję, kary umowne, zastaw, dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i gwarancję dobrego wykonania, wskazując na płynące z nich korzyści, ale i na możliwe pułapki i zagrożenia.

Dobrowolne poddanie się egzekucji
 
Kolejną z możliwości zabezpieczenia wierzytelności jest zgoda dłużnika na dobrowolne poddanie się egzekucji. Dzięki takiemu oświadczeniu wierzyciel unika długotrwałego i kosztownego procesu, choć należy wspomnieć, że nie oznacza ono automatycznego zaspokojenia roszczeń. Oświadczenie takie powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego. Zgodnie z art. 777 par. 1 pkt 5-6 k.p.c. tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który:
- obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany,
- obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.
Oczywiście termin może być wyznaczony przez datę lub nadejście określonego zdarzenia, a dłużnik poddaje się egzekucji tylko co do zobowiązań, które zostały opisane w oświadczeniu. Wierzyciel posiadający oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, chcąc zaspokoić swoje roszczenia, powinien złożyć je w sądzie rejonowym właściwości ogólnej dłużnika z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd powinien rozpoznać wniosek w ciągu trzech dni. Następnie wierzyciel może zgłosić się do komornika w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
 
Gwarancja dobrego wykonania kontraktu
 
Interesującym sposobem zabezpieczenia wierzytelności może być też gwarancja dobrego wykonania kontraktu. Jest ona udzielana na zlecenie podmiotu realizującego kontrakt. Zleceniodawcą może być zarówno główny wykonawca, jak i podwykonawcy. Beneficjentem gwarancji, tj. podmiotem uprawnionym do otrzymania kwoty z gwarancji, jest podmiot zlecający wykonanie robót lub świadczenie usług. Gwarancja zabezpiecza prawidłową - zgodną z postanowieniami umowy - realizację kontraktu i obejmuje wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych parametrów jakościowych. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłaty w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania kontraktu przez wykonawcę. Zobowiązanie pokrywa zatem straty poniesione przez wierzyciela na skutek niewywiązania się z postanowień umowy. Suma gwarancyjna odpowiada wysokości zabezpieczenia określonego w kontrakcie (zazwyczaj jest to 2-10proc. wartości kontraktu). Jest ona udzielana zazwyczaj na okres realizacji kontraktu, tj. od momentu podpisania umowy do czasu odbioru. Dzięki gwarancji wykonawca:
- może zawrzeć kontrakt bez angażowania własnych środków,
- ma możliwość otrzymania pełnej zapłaty za wystawione faktury bez konieczności dokonywania potrąceń na poczet zabezpieczenia prawidłowego wykonania kontraktu,
- uzyskuje potwierdzenie swojej wiarygodności wobec inwestora.
 
Wady i zalety różnych form zabezpieczenia kontraktu
 
 
 
ADAM MALINOWSKI
radca prawny
 

Gazeta Prawna Nr 245/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2007-12-19
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK