| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej i karty podatkowej

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej i karty podatkowej

Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pierwsze rozliczą się z podatku dochodowego za 2007 rok. Do końca stycznia muszą złożyć w urzędach skarbowych roczne zeznanie PIT-28. Obowiązek ten dotyczy ryczałtowców uzyskujących przychody zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu. W tym samym terminie własnego, nietypowego rozliczenia muszą dokonać także podatnicy karty podatkowej. W ich przypadku nie trzeba rozliczać się z PIT. Należy jednak złożyć informację o odliczonych składkach zdrowotnych na druku PIT-16A.

Kwota do zapłaty
 
W części K formularza PIT-28 należy ustalić kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, którą musimy dopłacić lub która stanowi nadpłatę. Nie powinno z tym być najmniejszych problemów. W pierwszej kolejności wpisujemy sumę ryczałtu wpłaconego za miesiące od stycznia do listopada 2007 roku albo za pierwsze trzy kwartały 2007 roku, jeżeli ryczałt opłacany był kwartalnie. Służy do tego pozycja 108 zeznania. Tak ustaloną kwotę należy odjąć od sumy kwot z pozycji 104 (kwota należnego ryczałtu po zmniejszeniach) i 106 (20 proc. ryczałtu dopłacanego z tytułu korzystania wcześniej z kredytu podatkowego). Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, wpisujemy w pozycji 109 zero, a wynik jako nadpłatę wpisujemy w pozycji 110. Jeżeli wynik jest dodatni, to oznacza to, że konieczna będzie dopłata. W tym przypadku wynik wpisujemy w pozycji 109, a w pozycji 110 wpisujemy zero.
Jeśli z zeznania wychodzi kwota do zapłaty, powinna być ona wpłacona do 31 stycznia 2008 r.
Oczywiście jeżeli wcześniej podatnik w części J w pozycji 107 zaznaczył kwadrat 1, czyli że od całości przychodów korzysta ze zwolnienia związanego z kredytem podatkowym, to części K nie wypełnia w ogóle.
Jeśli podatnik wpłaci na konto urzędu skarbowego więcej niż powinien lub dokona wpłaty, do której nie był zobowiązany, powstanie nadpłata (będzie ona widoczna w pozycji 110 zeznania PIT-28). Urząd ma prawo zaliczyć ją na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ordynacja podatkowa przewiduje bowiem, że nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Z kolei nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.
Jeżeli zaległości nie ma, wynikająca z zeznania nadpłata jest zwracana w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.
Zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego lub w gotówce, jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent nie są obowiązani do posiadania rachunku bankowego, chyba że zażądają zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.
 
Podpis pod zeznaniem
 
Ostatnią czynnością jest podpisanie formularza zeznania. Dotyczy to także podpisu pełnomocnika, jeśli to on składa w naszym imieniu takie zeznanie. Złożenie podpisu pod zeznaniem jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia że znane nam są przepisy karne dotyczące podawania w zeznaniu danych niezgodnych z rzeczywistością.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK