| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej i karty podatkowej

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej i karty podatkowej

Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pierwsze rozliczą się z podatku dochodowego za 2007 rok. Do końca stycznia muszą złożyć w urzędach skarbowych roczne zeznanie PIT-28. Obowiązek ten dotyczy ryczałtowców uzyskujących przychody zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu. W tym samym terminie własnego, nietypowego rozliczenia muszą dokonać także podatnicy karty podatkowej. W ich przypadku nie trzeba rozliczać się z PIT. Należy jednak złożyć informację o odliczonych składkach zdrowotnych na druku PIT-16A.

Udział procentowy
 
W przypadku ryczałtu odliczeń od przychodu dokonuje się nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne w tej sytuacji jest określenie procentowego udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Udział ten ustalamy odrębnie dla każdej stawki ryczałtu, w tym także dla każdej karnej stawki ryczałtu. Dokonuje się tego w ostatnich dwóch wierszach części C zeznania. Udział ten wylicza się według następującego wzoru:
(przychód opodatkowany daną stawką podzielony przez sumę kwot z poz. 44 i 51) x 100 proc. = udział procentowy
Następnie należy dokonać tej samej operacji dla przychodów opodatkowanych karnymi stawkami ryczałtu. Udział ten wylicza się według następującego wzoru:
(przychód opodatkowany daną karną stawką ryczałtu podzielony przez sumę kwot z poz. 44 i 51) x 100 proc. = udział procentowy
Wynik takiego działania należy wpisać w poszczególnych pozycjach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, stosując ogólnie przyjęte zasady zaokrąglania. Jeżeli wyliczenie zostanie przeprowadzone prawidłowo, suma udziałów procentowych wynikających z poszczególnych pozycji powinna wynieść 100 proc. Jeżeli nie zostanie osiągnięty ten wynik, oznacza to, że w wyliczeniach popełniono jakiś błąd, najczęściej spowodowany niezbyt dokładnym zaokrągleniem.
 
Odliczenia od przychodu
 
Teraz możemy w części D zeznania wykazać odliczenia, których dokonujemy od przychodu. Dotyczy to dwóch grup wydatków: ulg (odliczeń) przysługujących na podstawie art. 11 ustawy o ryczałtach oraz wydatków mieszkaniowych odliczanych na zasadzie praw nabytych. Odliczeń tych dokonuje się na takich samych zasadach, jakie obowiązują podatników PIT. Odliczenia od dochodu obejmują: stratę za lata ubiegłe, składki ZUS, darowizny na określone cele, ulgę internetową, ulgę dla krwiodawców, ulgi rehabilitacyjne, w tym ulgę na leki oraz m.in. ulgę odsetkową i z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
 
Jak odliczać
 
Jeżeli ryczałtowiec korzysta z odliczeń od przychodów i jednocześnie jest opodatkowany różnymi stawkami zryczałtowanego podatku dochodowego, odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim poszczególne rodzaje przychodów opodatkowane różnymi stawkami pozostają w roku podatkowym w ogólnej kwocie przychodów. W zeznaniu PIT-28 obliczenia tego dokonuje się w części E. Można w tym celu posłużyć się następującym wzorem:
(przychód opodatkowany daną stawką podzielony przez sumę wszystkich przychodów) x 100 proc. = udział procentowy przychodu opodatkowanego daną stawką w przychodach ogółem
Teraz, aby obliczyć, jaka część odliczeń pomniejszy przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami ryczałtu, wystarczy przemnożyć sumę wyliczoną według wzoru przez udziały procentowe wyliczone w kroku pierwszym.
 
Podstawa opodatkowania
 
Podstawa opodatkowania to kwota, która przemnożona przez obowiązującą stawkę opodatkowania pozwala ustalić wysokość podatku. Podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, na co wskazuje już sama nazwa tego podatku, jest przychód. Podatek zryczałtowany pobiera się zatem bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przychodem, od którego oblicza się ryczałt według obowiązujących stawek, jest przychód w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT pomniejszony o sumę przysługujących podatnikowi odliczeń dokonywanych od przychodu, wykazanych w części E zeznania.
W części tej należy wykazać kolejno przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami po odjęciu wyliczonych w poprzednim kroku odliczeń z podziałem na stawki. Od każdego rodzaju przychodu odejmujemy tylko właściwe mu, czyli wyliczone dla niego, odliczenie.
Podane w tej części kwoty wykazuje się w zaokrągleniu do pełnego złotego. Zaokrągleń dokonuje się w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zaokrąglenia dokonuje się dla poszczególnych stawek.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK