| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Wynagrodzenie minimalne w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. wynagrodzenie minimalne będzie wynosiło 1126 zł brutto dla pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Mniej, bo 80% tej kwoty, czyli 900,80 zł, mogą zarabiać jedynie pracownicy w pierwszym roku pracy. Do stażu wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Pracodawca, który w umowie o pracę określił, że dany pracownik ma wynagrodzenie minimalne, nie musi dokonywać żadnych zmian. Wynagrodzenie w nowej wysokości będzie automatycznie przysługiwało zatrudnionemu od 1 stycznia. Natomiast jeśli wynagrodzenie zostało wpisane kwotowo, wówczas trzeba zmienić warunki płacowe, sporządzając aneks do umowy o pracę.
Wzrost płacy minimalnej wpływa na wysokość innych świadczeń ze stosunku pracy, ustalanych jako jej procent lub wielokrotność. Przykładowo, wzrośnie dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej, który stanowi 20% stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownik wykonujący pracę w nocy np. w grudniu br., otrzyma za godzinę 1,23 zł (936 zł : 152 godziny × 20%), a w styczniu 2007 r. 1,28 zł (1126 zł : 176 godzin × 20%). Wzrośnie również maksymalna odprawa pieniężna przysługująca pracownikom zwolnionym z pracy z przyczyn ich niedotyczących. Odprawa nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to kwota 14 040 zł, a w 2008 r. wzrośnie do 16 890 zł. Nowa stawka wynagrodzenia wpłynie również na wysokość świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby czy macierzyństwa.
Ponadto zwiększy się wysokość odszkodowania, o które może wystąpić osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ma ona bowiem prawo do rekompensaty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Wynagrodzenie minimalne należne za grudzień, płatne w styczniu
Pracodawcy, u których obowiązuje termin wypłaty wynagrodzeń przesunięty na kolejny miesiąc lub którzy opóźnili się w wypłacie, zadają sobie pytanie, w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi wynagrodzenie minimalne należne za pracę wykonywaną w grudniu, jeżeli będzie wypłacone w styczniu nowego roku. Wątpliwości dotyczą tego, czy wypłacić je w starej kwocie, obowiązującej w grudniu poprzedniego roku, czy już w nowej, określonej od 1 stycznia. W takiej sytuacji pracownikowi należy się wynagrodzenie minimalne z grudnia 2007 r., czyli 936 zł. Jest to zgodne z zasadą, że wynagrodzenie jest należne za wykonaną pracę, jego wysokość jest więc ustalana według zasad obowiązujących w okresie, w jakim ta praca była wykonywana.
Kwotę tego wynagrodzenia należy traktować jako minimalne wynagrodzenie będące podstawą do ustalenia w styczniu 2008 r. składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, mimo że w tym miesiącu będzie obowiązywało już wyższe minimalne wynagrodzenie.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »