| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Wynagrodzenie minimalne w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. wynagrodzenie minimalne będzie wynosiło 1126 zł brutto dla pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Mniej, bo 80% tej kwoty, czyli 900,80 zł, mogą zarabiać jedynie pracownicy w pierwszym roku pracy. Do stażu wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Pracodawca, który w umowie o pracę określił, że dany pracownik ma wynagrodzenie minimalne, nie musi dokonywać żadnych zmian. Wynagrodzenie w nowej wysokości będzie automatycznie przysługiwało zatrudnionemu od 1 stycznia. Natomiast jeśli wynagrodzenie zostało wpisane kwotowo, wówczas trzeba zmienić warunki płacowe, sporządzając aneks do umowy o pracę.
Wzrost płacy minimalnej wpływa na wysokość innych świadczeń ze stosunku pracy, ustalanych jako jej procent lub wielokrotność. Przykładowo, wzrośnie dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej, który stanowi 20% stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownik wykonujący pracę w nocy np. w grudniu br., otrzyma za godzinę 1,23 zł (936 zł : 152 godziny × 20%), a w styczniu 2007 r. 1,28 zł (1126 zł : 176 godzin × 20%). Wzrośnie również maksymalna odprawa pieniężna przysługująca pracownikom zwolnionym z pracy z przyczyn ich niedotyczących. Odprawa nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to kwota 14 040 zł, a w 2008 r. wzrośnie do 16 890 zł. Nowa stawka wynagrodzenia wpłynie również na wysokość świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby czy macierzyństwa.
Ponadto zwiększy się wysokość odszkodowania, o które może wystąpić osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ma ona bowiem prawo do rekompensaty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Wynagrodzenie minimalne należne za grudzień, płatne w styczniu
Pracodawcy, u których obowiązuje termin wypłaty wynagrodzeń przesunięty na kolejny miesiąc lub którzy opóźnili się w wypłacie, zadają sobie pytanie, w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi wynagrodzenie minimalne należne za pracę wykonywaną w grudniu, jeżeli będzie wypłacone w styczniu nowego roku. Wątpliwości dotyczą tego, czy wypłacić je w starej kwocie, obowiązującej w grudniu poprzedniego roku, czy już w nowej, określonej od 1 stycznia. W takiej sytuacji pracownikowi należy się wynagrodzenie minimalne z grudnia 2007 r., czyli 936 zł. Jest to zgodne z zasadą, że wynagrodzenie jest należne za wykonaną pracę, jego wysokość jest więc ustalana według zasad obowiązujących w okresie, w jakim ta praca była wykonywana.
Kwotę tego wynagrodzenia należy traktować jako minimalne wynagrodzenie będące podstawą do ustalenia w styczniu 2008 r. składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, mimo że w tym miesiącu będzie obowiązywało już wyższe minimalne wynagrodzenie.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK