| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Jak prawidłowo wypełniać dokumenty rozliczeniowe na przełomie roku

Jednym z obowiązków płatnika składek, a więc pracodawcy czy zleceniodawcy, jest terminowe przekazywanie co miesiąc kompletu dokumentów rozliczeniowych do ZUS, tj. zbiorczej deklaracji ZUS DRA oraz imiennych raportów ZUS RCA i/lub ZUS RZA (za osoby podlegające tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). W razie choroby, np. pracownika, konieczne jest również wypełnienie i dołączenie raportu ZUS RSA o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek. W raporcie tym występuje m.in. pole „okres choroby od - do”. Trzeba pamiętać, aby w razie odnotowywania choroby na przełomie roku nie „wyjść” poza rok kalendarzowy, czyli nie wpisać rzeczywistego okresu zwolnienia lekarskiego, np. od 28 grudnia do 3 stycznia. Jeżeli więc wypłata świadczenia chorobowego (wynagrodzenia bądź zasiłku) miała miejsce w styczniu za rok poprzedni, to w raportach ZUS RSA składanych za miesiąc, w którym dokonano wypłaty, należy wykazać okres i kwotę wypłaconego świadczenia w rozbiciu na dwie pozycje raportu, tj.:
- w pierwszej pozycji należy wykazać okres do 31 grudnia oraz kwotę świadczenia przypadającą na wykazany okres,
- w drugiej pozycji należy wykazać okres od 1 stycznia następnego roku oraz kwotę świadczenia przypadającego na ten okres; data w polu „Data do”, wykazana w tym raporcie, nie może jednak wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, za który jest sporządzany raport (i w którym nastąpiła wypłata).

Obowiązek podwyższenia minimalnej podstawy wymiaru

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek finansowanych przez pracownika w kwocie odpowiadającej (od 1 stycznia 2008 r.) łącznie 13,71% tego wynagrodzenia, a w przypadku osób w pierwszym roku pracy - od kwoty stanowiącej 80% minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracownika, tj. łącznie 13,71% [(1126 zł × 9,76 zł) + (1126 zł × 1,5%) + (1126 zł × 2,45%)]. Zatem podstawa wymiaru zasiłku musi odpowiadać kwocie co najmniej 971,62 zł, tj. 1126 zł pomniejszone o 13,71%, a dla osób rozpoczynających pracę zawodową 777,30 zł, tj. (1126 zł x 80%) pomniejszone o 13,71% [(900,80 zł × 9,76 zł) + (900,80 zł × 1,5%) + (900,80 zł × 2,45%)].
Aby ustalić podstawę wymiaru zasiłku, należy zsumować wynagrodzenie pomniejszone o składki z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania i tę sumę podzielić przez 12. W ten sposób uzyskane średnie miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 971,62 zł (777,30 zł). Jeżeli okaże się niższe, trzeba je podwyższyć do tych kwot. Taka podstawa zasiłku obowiązuje u osób, które zachorują lub zachorowały, poczynając od 1 stycznia 2008 r. Osoby, które już przebywają na zwolnieniach, powinny mieć od 1 stycznia 2008 r. podwyższoną podstawę wymiaru i ewentualnie podwyższoną do kwoty nowego minimalnego wynagrodzenia.

- art. 6, art. 8, art. 9, art. 45, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyńswa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- art. 92 Kodeksu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »