| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Jak prawidłowo wypełniać dokumenty rozliczeniowe na przełomie roku

Jednym z obowiązków płatnika składek, a więc pracodawcy czy zleceniodawcy, jest terminowe przekazywanie co miesiąc kompletu dokumentów rozliczeniowych do ZUS, tj. zbiorczej deklaracji ZUS DRA oraz imiennych raportów ZUS RCA i/lub ZUS RZA (za osoby podlegające tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). W razie choroby, np. pracownika, konieczne jest również wypełnienie i dołączenie raportu ZUS RSA o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek. W raporcie tym występuje m.in. pole „okres choroby od - do”. Trzeba pamiętać, aby w razie odnotowywania choroby na przełomie roku nie „wyjść” poza rok kalendarzowy, czyli nie wpisać rzeczywistego okresu zwolnienia lekarskiego, np. od 28 grudnia do 3 stycznia. Jeżeli więc wypłata świadczenia chorobowego (wynagrodzenia bądź zasiłku) miała miejsce w styczniu za rok poprzedni, to w raportach ZUS RSA składanych za miesiąc, w którym dokonano wypłaty, należy wykazać okres i kwotę wypłaconego świadczenia w rozbiciu na dwie pozycje raportu, tj.:
- w pierwszej pozycji należy wykazać okres do 31 grudnia oraz kwotę świadczenia przypadającą na wykazany okres,
- w drugiej pozycji należy wykazać okres od 1 stycznia następnego roku oraz kwotę świadczenia przypadającego na ten okres; data w polu „Data do”, wykazana w tym raporcie, nie może jednak wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, za który jest sporządzany raport (i w którym nastąpiła wypłata).

Obowiązek podwyższenia minimalnej podstawy wymiaru

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek finansowanych przez pracownika w kwocie odpowiadającej (od 1 stycznia 2008 r.) łącznie 13,71% tego wynagrodzenia, a w przypadku osób w pierwszym roku pracy - od kwoty stanowiącej 80% minimalnego wynagrodzenia, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracownika, tj. łącznie 13,71% [(1126 zł × 9,76 zł) + (1126 zł × 1,5%) + (1126 zł × 2,45%)]. Zatem podstawa wymiaru zasiłku musi odpowiadać kwocie co najmniej 971,62 zł, tj. 1126 zł pomniejszone o 13,71%, a dla osób rozpoczynających pracę zawodową 777,30 zł, tj. (1126 zł x 80%) pomniejszone o 13,71% [(900,80 zł × 9,76 zł) + (900,80 zł × 1,5%) + (900,80 zł × 2,45%)].
Aby ustalić podstawę wymiaru zasiłku, należy zsumować wynagrodzenie pomniejszone o składki z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania i tę sumę podzielić przez 12. W ten sposób uzyskane średnie miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 971,62 zł (777,30 zł). Jeżeli okaże się niższe, trzeba je podwyższyć do tych kwot. Taka podstawa zasiłku obowiązuje u osób, które zachorują lub zachorowały, poczynając od 1 stycznia 2008 r. Osoby, które już przebywają na zwolnieniach, powinny mieć od 1 stycznia 2008 r. podwyższoną podstawę wymiaru i ewentualnie podwyższoną do kwoty nowego minimalnego wynagrodzenia.

- art. 6, art. 8, art. 9, art. 45, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyńswa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- art. 92 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK