| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.


Którzy pracodawcy muszą złożyć informacje

Pracodawcy, u których zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych osiąga odpowiednio 6%, 5% lub 2%, są zwolnieni z wpłat na PFRON. W tym przypadku mają jednak obowiązek składać co miesiąc informacje na temat liczby zatrudnionych pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych.
Informacje składane w PFRON:
- INF-1 składają do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy deklaracja, wszyscy pracodawcy, którzy są zwolnieni z wpłat na PFRON;
- INF-2 składają do 20 stycznia następnego roku za poprzedni rok kalendarzowy. W deklaracji wykazuje się zestawienie liczby pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy w stosunku do liczby zatrudnionych pracowników pełnosprawnych.
Jeżeli liczba pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy osiągnie wskaźnik, który zwalnia pracodawcę z obowiązku wpłat na PFRON, to złożenie INF-1 należy poprzedzić informacją zgłoszeniową INF-1-Z składaną do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy informacja.

- art. 21, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),
- rozporządzenie z 6 czerwca 2003 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU nr 105, poz. 989),
- rozporządzenie z 29 maja 2003 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (DzU nr 104, poz. 969).

Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznychMonitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 022/2007 z dnia 2007-11-25
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK