| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.


Którzy pracodawcy muszą złożyć informacje

Pracodawcy, u których zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych osiąga odpowiednio 6%, 5% lub 2%, są zwolnieni z wpłat na PFRON. W tym przypadku mają jednak obowiązek składać co miesiąc informacje na temat liczby zatrudnionych pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych.
Informacje składane w PFRON:
- INF-1 składają do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy deklaracja, wszyscy pracodawcy, którzy są zwolnieni z wpłat na PFRON;
- INF-2 składają do 20 stycznia następnego roku za poprzedni rok kalendarzowy. W deklaracji wykazuje się zestawienie liczby pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy w stosunku do liczby zatrudnionych pracowników pełnosprawnych.
Jeżeli liczba pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy osiągnie wskaźnik, który zwalnia pracodawcę z obowiązku wpłat na PFRON, to złożenie INF-1 należy poprzedzić informacją zgłoszeniową INF-1-Z składaną do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy informacja.

- art. 21, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),
- rozporządzenie z 6 czerwca 2003 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU nr 105, poz. 989),
- rozporządzenie z 29 maja 2003 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (DzU nr 104, poz. 969).

Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznychMonitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 022/2007 z dnia 2007-11-25

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK