| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych

 

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, ma obowiązek ustalać co miesiąc liczbę pracowników niepełnosprawnych. Jeżeli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy nie przekracza 6% w stosunku do liczby pracowników, to pracodawca ma obowiązek dokonać wpłaty na rachunek PFRON.
Do liczby pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy nie wlicza się osób zatrudnionych:
- na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- przebywających na urlopach wychowawczych,
- które nie świadczą pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
- będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
- nieświadczących pracy w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego,
- przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy, np. w związku z uzyskaniem mandatu posła.
Do liczby zatrudnionych wlicza się wymienione wyżej osoby, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi.
Wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w państwowych i niepaństwowych szkołach wyższych, wyższych szkołach zawodowych publicznych i niepublicznych szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych zwalnia z obowiązkowych wpłat na PFRON, jeżeli wynosi 2%.

 


Kto ma obowiązek składania deklaracji

Obowiązek składania deklaracji miesięcznych i rocznych oraz dokonywania wpłat na rachunek PFRON mają pracodawcy, u których zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych nie przekracza wskaźników określonych w ustawie. Wysokość wpłat na PFRON liczy się jako iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników, która jest różnicą między zatrudnieniem, które zapewnia osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w wysokości odpowiednio 6%, 5% lub 2%, a rzeczywistym zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych.
Deklaracje składane w PFRON:
- DEK-I-O składają pracodawcy do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek wpłat na PFRON. Deklarację składają pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych nie przekracza 6%;
- DEK-I-a składają państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek wpłat na PFRON. Deklarację składają jednostki, w których wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w 2007 r. nie przekracza 5%, a w 2008 r. 6%;
- DEK-I-b składają państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, szkoły publiczne i niepubliczne, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki wychowawczo-opiekuńcze i resocjalizacyjne do 20 dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek wpłat na PFRON. Deklarację składają jednostki, w których wskaźnik zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych nie przekracza 2%;
- DEK-Z składają pracodawcy zobowiązani do dokonywania wpłat na PFRON po zakończeniu roku kalendarzowego. Deklarację należy złożyć do 20 stycznia następnego roku. W deklaracji wykazuje się zestawienie wpłat dokonanych na rachunek PRFON za poprzedni rok kalendarzowy.
Jeżeli liczba zatrudnionych w firmie pracowników niepełnosprawnych nie przekracza odpowiednio 6%, 5% lub 2%, to razem z deklaracją miesięczną należy złożyć deklarację zgłoszeniową DEK-Z do 20 dnia następnego miesiąca, po którym powstał obowiązek wpłat.
WAŻNE!
Do 20 stycznia 2008 r. pracodawcy dokonujący wpłat na PFRON w 2007 r. muszą złożyć deklarację roczną DEK-2.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK